اجتناب آلمان و هلند از ورود به ائتلاف تامین جنگنده‌های اف-16 برای اوکراین

بریتانیا یکی از بزرگترین کشورهای تامین‌کننده سلاح برای اوکراین است و سوناک متعهد شده که موشک‌های دفاع هوایی و پهپادهای تهاجمی را به کییف عرضه کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آلمان مشارکت خود در اتحاد تامین‌کننده جت‌های جنگنده‌ برای اوکراین را ناممکن اعلام کرد.

بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان، چهارشنبه، 27 اردیبهشت در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای بریتانیایی خود بن والاس در برلین گفت: «ما نمی‌توانیم نقش فعالی در چنین اتحادی ایفا کنیم، زیرا ما فرصت آموزش، توانمندی و هواپیمای لازم را نداریم.»

بر اساس بیانیه‌ای که دفتر نخست‌وزیری بریتانیا در روز سه‌شنبه پس از دیدار بین ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا و مارک روته، همتای هلندی خود منتشر کرد، لندن قصد دارد یک «ائتلاف بین‌المللی» را به‌منظور کمک به اوکراین برای خرید جنگنده‌های F-16 ساخت آمریکا ایجاد کند.

بیانیه دولت بریتانیا حاکی از آن است که نخست‌وزیر بریتانیا و رئیس جمهوری اوکراین در نشستی که به مناسبت نشست شورای اروپا در ایسلند برگزار شده بود، توافق کردند که «برای ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی برای ارائه قابلیت‌های جنگ هوایی اوکراین با یکدیگر همکاری کنند. این ائتلاف از آموزش شروع می‌شود و به تحویل جنگنده‌های F-16 ختم می‌شود.»

به گزارش «رویترز»، دولت هلند نیز در موضعی مشابه با آلمان اما محافظه‌کارانه‌تر، از اظهار‌نظر در مورد پیشرفت در تحویل F-16 به اوکراین خودداری کرد.

وزیر خارجه هلند، ووپکه هوکسترا، روز چهارشنبه گفت هیچ پیشرفتی برای گزارش در مذاکرات بین‌المللی درباره تحویل احتمالی جنگنده‌های F-16 به اوکراین وجود ندارد.

هوکسترا در پاسخ به سوالاتی درباره مذاکرات اعلام شده قبلی هلند با بریتانیا، دانمارک، بلژیک و سایر شرکا برای تحویل احتمالاً F-16 به اوکراین، گفت: «ما هنوز به راه‌حلی نرسیده‌ایم.»

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا در بیانیه‌ای روز سه‌شنبه گفته بود که با همتای هلندی خود مارک روته، توافق کرده است تا «برای ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی برای ارائه قابلیت‌های هوایی رزمی اوکراین، از آموزش گرفته تا تهیه جت‌های F-16، کار کند.»

روته در اوایل ماه جاری در جریان سفر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به هلند، گفته بود که مذاکرات در مورد اهدای احتمالی جنگنده های F-16 به اوکراین در حال پیشرفت است.

پیشتر، سوناک متعهد شد که موشک‌های دفاع هوایی و پهپادهای تهاجمی را به اوکراین عرضه کند.

زلنسکی به نوبه خود بارها از کشورهای حامی کشورش خواسته است که هواپیماهای جنگی، موشک‌های دوربرد و تانک‌های رزمی پیشرفته را در اختیار این کشور قرار دهند.
بریتانیا یکی از بزرگترین کشورهای تامین‌کننده سلاح به اوکراین است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید