آمریکا کارمند سابق «اپل» را به دزدیدن فناوری برای چین متهم کرد

شرکت اپل به‌دنبال سرقت فناوری‌ آن، عرضه برنامه‌ریزی شده خودروی خودران خود را به سال 2026 به تعویق انداخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزارت دادگستری ایالات متحده، سه‌شنبه 26 اردیبهشت اتهامات مربوط به پنج مورد مربوط به تلاش‌ برای سرقت فناوری به نفع چین، روسیه و ایران را اعلام کرد.

یکی از این موارد، مربوط به یک مهندس سابق شرکت «اپل» است که متهم شده فناوری سیستم‌های خودران ساخت این شرکت، از جمله فناوری‌ خودروهای خودران را دزدیده و به چین گریخته است.

مواردی که در کنفرانس مطبوعاتی وزارت دادگستری به تفصیل شرح داده شد، بر اتهامات مربوط به سرقت اسرار تجاری و سایر فناوری‌ها متمرکز بود.

دو مورد از این پرونده‌ها مربوط به آن چیزی است که مقامات آمریکایی آن را «شبکه‌های تدارکاتی» می‌نامند که برای کمک به ارتش و سرویس‌های اطلاعاتی روسیه در دستیابی به فناوری حساس ایجاد شده‌اند.

وزارت دادگستری اعلام کرده که این پنج مورد اولین دور اقدام یک «نیروی ضربتی» ایالات متحده بوده که در ماه فوریه برای محافظت از فناوری‌های حساس آمریکا تشکیل شده است.

مت اولسن، رئیس بخش امنیت ملی وزارت دادگستری به خبرنگاران گفت: «ما در اجرای قوانین ایالات متحده برای جلوگیری از انتقال فناوری‌های حساس به دشمنان خارجی خود هوشیار هستیم. ما متعهد هستیم که تمام تلاش خود را برای جلوگیری از افتادن این ابزارهای پیشرفته به دست دشمنان خارجی انجام دهیم.»

بر اساس کیفرخواستی که روز سه‌شنبه منتشر شد، مهندس سابق اپل که ویبائو وانگ، 35 ساله، نام داشت، قبلا در «مونتین ویو» کالیفرنیا زندگی می‌کرده و در سال 2016 توسط اپل استخدام شده است.

در سال 2017، او قبل از استعفا از شرکت اپل، در یک شرکت چینی مستقر در ایالات متحده که برای توسعه خودروهای خودران کار می‌کرد، مشغول به کار شده است. اما طبق کیفرخواست، حدود چهار ماه منتظر مانده تا اپل را از شغل جدید خود مطلع کند.

وزارت دادگستری گفته است که پس از آخرین روز حضور این فرد در اپل، این شرکت متوجه شده که او در روزهای قبل از خروجش به مقادیر زیادی از داده‌های اختصاصی دسترسی داشته است. ماموران فدرال در ژوئن 2018 خانه او را جستجو کردند و «حجم زیادی» از داده‌های اپل را پیدا کردند.

به گفته این وزارت‌خانه، مدت کوتاهی پس از جستجو معلوم شد او بر هواپیمایی به مقصد چین سوار شده است.

تلاش‌های خودروسازی اپل، معروف به پروژه «تایتان»، از سال 2014، آغاز شد.

در گزارشی که در ماه دسامبر سال قبل منتشر شد، آمده بود که اپل عرضه برنامه‌ریزی شده این خودرو را به سال 2026 به تعویق انداخته است. گزارش‌های ثبت شده در ایالت کالیفرنیا نشان می‌دهد که اپل در حال آزمایش خودروها در جاده‌های این ایالت است.

تعقیب قضایی 4 عامل دور زدن تحریم‌های روسیه و ایران

در پرونده دومی که وزارت دادگستری آمریکا از آن صحبت کرده و باز هم مربوط به چین است، دادستان‌های ایالات متحده اتهاماتی را علیه لیمینگ لی، 64 ساله، از رانچو کوکامونگا در ایالت کالیفرنیا، به اتهام سرقت اسرار تجاری از کارفرمایان مستقر در کالیفرنیا برای ایجاد تجارت رقیب خود در چین اعلام کردند.

دادستان‌های نیویورک، نیکولاوس «نیکوس» بوگونیکولوس، 49 ساله، یونانی‌الاصل را نیز به قاچاق فناوری‌های نظامی با منشأ آمریکایی به روسیه متهم کرده‌اند. این فرد مدتی را به عنوان یک پیمانکار دفاعی برای پیمان آتلانتیک شمالی، «ناتو» فعالیت می‌کرده است.

اولگ سرگیویچ پاتسولیا و واسیلی سرگیویچ بسدین، هر دو با تابعیت روسیه، در آریزونا به اتهام استفاده از یک شرکت مستقر در فلوریدا برای ارسال قطعات هواپیما به شرکت‌های هواپیمایی روسی متهم شدند. در اقدامی موازی، وزارت بازرگانی آمریکا نیز امتیازات صادراتی آنها را به حالت تعلیق درآورده است.

علاوه بر این، دادستان نیویورک اتهاماتی را علیه ژیان جیانگ کیائو، معروف به جو هانسن، 39 ساله عنوان کرده است. این فرد متهم شده که با استفاده از یک شرکت چینی که هدف تحریم‌های آمریکا است، برای ارائه مواد مورد استفاده در تولید تسلیحات نظامی به ایران است، اقدام کرده است.

مقامات آمریکایی گفتند که کیائو و وانگ در چین آزاد هستند و چهار متهم دیگر بازداشت شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید