آمریکا یک مرد چینی‌تبار را در ماساچوست به اتهام جاسوسی برای پکن بازداشت کرد

مرد چینی بازداشت شده برای پکن درباره مخالفان آن در خاک آمریکا، اطلاعات جمع‌آوری می‌کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد یک مرد اهل ایالت ماساچوست به دلیل ارائه اطلاعات به دولت چین درباره مخالفان چینی در ایالات متحده بازداشت شده است.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه» این وزارت‌خانه دوشنبه، 25 اردیبهشت اعلام کرده که، لیتانگ لیانگ، 63 ساله، اهل برایتون، در 9 ماه مه به اتهام اقدام به عنوان مامور جمهوری خلق چین (PRC) و بدون اطلاع مقامات ایالات متحده، در خاک آمریکا بازداشت شد.

اعلام بازداشت لیانگ در همان روزی منتشر شد که دادگاهی در شهر سوژو در شرق چین فاش کرد که جان شینگ وان لیونگ، شهروند آمریکایی 78 ساله، به اتهام جاسوسی به حبس ابد محکوم شده است.

وزارت دادگستری آمریکا گفت که لیانگ بین سال‌های 2018 تا 2022 اطلاعاتی درباره ساکنان چینی‌تبار منطقه بوستون، مخالفان و گروه‌ها، از جمله «سازمان‌های اجتماعی با گرایش‌های طرفدار تایوان» به مقامات دولت چین مخابره کرده است.

به گفته این وزارت‌خانه، لیانگ یک تجمع اعتراضی متقابل علیه مخالفان دموکراسی‌خواه دولت چین در بوستون ترتیب داده و اسامی و عکس‌هایی از مخالفان را در اختیار وزارت امنیت عمومی چین قرار داد.

متیو اولسن، دستیار دادستان کل آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «ما تلاش‌های جمهوری خلق چین برای مداخله در گفتمان عمومی و تهدید مشارکت مدنی در ایالات متحده را تحمل نخواهیم کرد.»
او ادامه داد: «این پرونده بار دیگر نشان می‌دهد که دولت جمهوری خلق چین، از جمله وزارت امنیت عمومی آن، افرادی را که در ایالات متحده از حقوق و آزادی‌های خود برای بیان عقایدشان علیه جمهوری خلق چین استفاده می‌کنند، تهدید می‌کند.»

اگر لیانگ به اتهام اقدام به عنوان عامل یک دولت خارجی مجرم شناخته شود، ممکن است با 10 سال زندان روبرو شود. اگر او به اتهام توطئه برای اقدام به عنوان عامل یک دولت خارجی محکوم شود، ممکن است با پنج سال دیگر حبس محکوم شود.

این در حالیست که دادگاه چین در سوژو جزئیات کمی را در مورد پرونده جاسوسی مربوط به لئونگ، شهروند 78 ساله آمریکایی که همچنین اقامت دائم هنگ کنگ را دارد، فاش کرد.

گفته می‌شود که این وضعیت به احتمال زیاد باعث افزایش تنش بین پکن و واشنگتن خواهد شد.

روابط آمریکا و چین در حال حاضر بر سر مسائلی مانند تجارت، حقوق بشر و تایوان تیره شده است.

واشنگتن و پکن به تازگی به وقفه غیررسمی در تماس‌های سطح بالای مقامات دو کشور به دنبال سرنگونی یک بالون نظارتی مشکوک چینی در آسمان ایالات متحده در ماه فوریه حاصل شده ابود، پایان دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید