واکنش کرملین به اظهارات مکرون درباره «وابستگی» روسیه به چین

رهبران روسیه و چین طی دیدار ماه مارس خود در مسکو اعلام کردند که در آستانه «عصر جدیدی از روابط استراتژیک» قرار دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات روسیه روز دوشنبه اظهارات امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه مبنی بر اینکه «مسکو خود را تابع پکن کرده است» را محکوم کردند و گفتند کشورهای غربی باید به جهانی که در آن روسیه و چین روابط نزدیک دارند، عادت کنند.

به گزارش «رویترز»، انتقاد کرملین بر مصاحبه‌ای متمرکز بود که مکرون اخیرا با روزنامه پاریسی «لوپینیون» داشت. رئیس‌جمهوری فرانسه در آن مصاحبه تاکید کرد روسیه از زمان حمله به اوکراین، خود را از جهان منزوی کرده است.

مکرون در گفت‌وگوی خود با این روزنامه، روی دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، و شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین در مسکو در ماه مارس تمرکز کرد. رهبران دو کشور طی آن دیدار گفتند که در آستانه «عصر جدیدی از روابط استراتژیک» قرار دارند، و همکاری‌‌های خود را تعمیق خواهند کرد.

به گفته مکرون: «روسیه عملاً به چین وابسته شده است. مسکو دسترسی به دریای بالتیک، که برایش امری حیاتی بود، را از دست داده است، چرا که سوئد و فنلاند را به سوی عضویت در ناتو سوق داده است. چنین چیزی دو سال پیش غیرقابل تصور بود.»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز دوشنبه گفت روابط روسیه با چین روابط دو «شریک استراتژیک» است و ربطی به «وابستگی» ندارد. الکساندر گروشکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز گفت که تقویت روابط مسکو با چین و تغییراتی که بر نظم جهانی دلالت دارد، ذهن پاریس را مشغول کرده است.

گروشکو در بیانیه‌ای که در پایگاه اطلاع‌رسانی وزارتخانه متبوعش منتشر شد، نوشت که غرب از شکل‌گیری یک «نظام واقعاً چندجانبه روابط بین‌الملل»، که شامل چندین مرکز مستقل جداگانه، به‌ویژه روسیه و چین است، ترسیده است.

او افزود: «در این چشم‌انداز در حال تحول جهان، اجتناب‌ناپذیر است که مکرون، در کنار با دیگر رهبران غربی، باید خود را با واقعیت روابط قوی، عادلانه و متقابلا محترمانه مسکو و پکن تطبیق دهند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size