وزرای دفاع ژاپن و چین از طریق کانال ارتباطی نظامی گفت‌وگو کردند

روابط بین توکیو و پکن اغلب پر از تنش است و در ماه دسامبر زمانی که ژاپن اصلاحات امنیتی از جمله تخصیص هزینه‌های دفاعی بیشتر را اعلام کرد و چین را «بزرگترین چالش استراتژیک خود» نامید، بیش از پیش به تیرگی گرایید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع ژاپن و چین پس از سال‌ها مذاکره برای راه‌اندازی یک کانال ارتباطی نظامی، اعلام کردند که روز سه‌شنبه، 26 اردیبهشت برای اولین بار از خط تلفن نظامی جدید استفاده کردند.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، وزارت دفاع ژاپن در بیانیه‌ای اعلام کرد که یاسوکازو هامادا، وزیر دفاع ژاپن با لی شانگفو، همتای چینی خود به مدت 20 دقیقه تماس تلفنی داشت.

در این بیانیه آمده است: «هامادا در این گفت‌وگوی تلفنی، به وجود نگرانی‌های امنیتی بین ژاپن و چین، مانند وضعیت دریای چین شرقی اشاره کرده است.»

او اظهار داشت که لازم است ارتباط صریح به خصوص زمانی که نگرانی‌هایی در مورد روابط ژاپن و چین وجود دارد، وجود داشته باشد.

پکن نیز برقراری این تماس را تایید کرد و گفت که خط تلفن هوایی و دریایی «به حفظ بیشتر صلح و ثبات منطقه‌ای کمک می‌کند.»

این خط تلفن که در 31 مارس راه‌اندازی شد، برای بیش از یک دهه توسط هر دو طرف به عنوان راهی برای جلوگیری از درگیری‌های غیرمنتظره در دریای چین شرقی مطرح شده بود.

مناقشه ارضی میان دو کشور بر سر جزایر منطقه، معروف به «سنکاکو» توسط توکیو و «دیائویو» توسط پکن مدتهاست که به تنش بین دو طرف دامن زده است.

ژاپن که نسبت به افزایش قدرت نظامی همسایه خود محتاط است، علناً به حضور کشتی‌های چینی در اطراف جزایر مورد مناقشه و در مناطق دیگر از جمله نزدیک اوکیناوا اعتراض کرده است.

چین و ژاپن به عنوان دومین و سومین اقتصادهای بزرگ جهان، شرکای تجاری کلیدی هستند و سال گذشته پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک خود را جشن گرفتند.

اما روابط بین آنها اغلب پر از تنش است و در ماه دسامبر زمانی که ژاپن اصلاحات امنیتی از جمله تخصیص هزینه‌های دفاعی بیشتر را اعلام کرد و چین را «بزرگترین چالش استراتژیک خود» نامید، رابطه دو کشور تیره شد.

با این وجود، فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن، اخیراً گفت که خواهان روابط «سازنده و پایدار» با چین است.

کیشیدا در حاشیه اجلاس سال گذشته با رئیس جمهوری چین، شی جین پینگ دیدار کرد و وزیر خارجه ژاپن ماه گذشته از پکن بازدید کرد که اولین سفر در این سطح از ماه دسامبر سال 2019 بود.

این هفته کیشیدا میزبان رهبران گروه 7 در هیروشیما است، جایی که روابط این بلوک با چین در دستور کار قرار دارد.

در نشست وزرای خارجه G7 در ماه آوریل، که به عنوان زمینه‌سازی برای نشست سران گروه هفت تلقی می‌شد، این گروه به پکن در مورد «فعالیت‌های نظامی‌گری» در دریای چین جنوبی هشدار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید