یک مرد 78 ساله آمریکایی در چین به حبس ابد محکوم شد

این شهروند آمریکایی در برخی گروه‌‌ها و انجمن‌های ترویج دوستی ایالات متحده و چین عضویت داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاهی در شرق چین، دوشنبه، 25 اردیبهشت، یک شهروند 78 ساله آمریکایی را به اتهام جاسوسی مجرم شناخت و به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش «رویترز»، این دادگاه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «جان شینگ وان لیونگ» که ساکن هنگ کنگ و دارای پاسپورت ایالات متحده بود، پس از یک محاکمه کوتاه از حقوق سیاسی خود محروم شد.

دادگاه هیچ جزئیاتی در مورد جرم ادعایی او ارائه نکرد، اما گفت: «اداره امنیت ملی سوژو در 15 آوریل 2021 تحقیقات درباره لیونگ را به ظن جاسوسی آغاز کرده است.»

سخنگوی سفارت ایالات متحده در چین، از طریق ایمیل در پاسخ به رویترز گفت که از این پرونده آگاه است، اما به دلیل ملاحظات حفظ حریم خصوصی، اظهارنظر بیشتری نمی‌کند.

او افزود: «وزارت امور خارجه اولویتی بالاتر از امنیت شهروندان آمریکایی در خارج از کشور ندارد.»

این حکم در بحبوحه تنش‌های فزاینده بین چین و ایالات متحده، از اتهام جاسوسی چین در آمریکا و نقض حقوق بشر گرفته تا تلاش‌های ایالات متحده برای ایجاد اتحادهای نظامی برای محدود کردن جاه‌طلبی‌های پکن در قبال تایوان و در اقیانوس آرام صادر می‌شود.

هفته گذشته، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، با وانگ یی دیپلمات ارشد چین ملاقات کرد تا تلاش کند کانال‌های ارتباطی را باز نگه‌ داشته و روابط بین ابرقدرت‌ها را تثبیت کند.

رسانه‌های هنگ کنگ و چین گزارش دادند که لیونگ زمانی یکی از اعضای ارشد یک گروه میهن‌پرستان چینی در ایالات متحده به نام انجمن ترویج دوستی ایالات متحده و چین بوده است. تصاویری از لیونگ با برخی از مقامات ارشد چینی منتشر شده است.

لیونگ همچنین در مقاله‌ای که در وب سایت انجمن دوستی ایالات متحده و چین منتشر شد، به عنوان عضو یکی دیگر از گروه‌های طرفدار چین ذکر شد که از قانون امنیت ملی هنگ کنگ که چین در سال 2020 برای بازگرداندن ثبات پس از دموکراسی بر این مرکز مالی وضع کرده بود، حمایت می‌کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size