کاخ سفید: ایران و روسیه اتحاد نظامی «بی‌سابقه‌ای» تشکیل داده‌اند

سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا در روزهای آتی تحریم‌های بیشتری علیه افراد و نهادهایی که در گسترش تجارت نظامی بین ایران و روسیه نقش دارند اعمال خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید اعلام کرد که ایران و روسیه در حال گسترش همکاری دفاعی «بی‌سابقه» خود هستند و تهران از ماه اوت سال قبل، دست‌کم 400 پهپاد در اختیار کرملین قرار داده است.

به گزارش «العربیه»، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، دوشنبه، 25 اردیبهشت در یک تماس تلفنی به خبرنگاران این خبر را اعلام کرد.

او همچنین گفت که حمایت هر دو طرف از هم در جریان است و ایران اکنون به دنبال تجهیزات نظامی «میلیاردها دلاری» از روسیه است.

کربی افزود: «همکاری روسیه و ایران مستقیماً فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه را امکان‌پذیر می‌کند و البته نه تنها برای اوکراین، بلکه برای همسایگان ایران نیز تهدید است.»

او گفت: «از ماه اوت، ایران بیش از 400 پهپاد(انفجاری) عمدتاً از نوع شاهد را در اختیار روسیه قرار داده است.»

به گفته کاخ سفید، روسیه سپس این پهپادهای ایرانی را گرفته و از آنها برای هدف قرار دادن زیرساخت‌های حیاتی و شهری اوکراین استفاده کرده است.

این اطلاع‌رسانی، تازه‌ترین اقدام دولت بایدن برای از حالت طبقه‌بندی خارج کردن اطلاعاتی است که از زمان آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین تاکنون وجود داشته است.

کربی با تاکید بر این موضوع به خبرنگاران گفت: «ایران با ارائه این پهپادها به روسیه، مستقیماً امکان ادامه جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین را فراهم کرده است.»

سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید همچنین اعلام کرد که ایالات متحده تحریم‌های بیشتری را علیه کسانی که در افزایش تجارت نظامی بین دو کشور دست دارند در روزهای آینده اعلام خواهد کرد.

در پاسخ به سوالی درباره تحریم‌هایی که قبلاً علیه ایران اعمال شده است، از کربی پرسیده شد که آیا این تحریم‌ها موثر هستند یا خیر. او گفت: «این بدان معنا نیست که هنوز فضا و فرصتی برای اعمال محدودیت‌های جدید وجود ندارد.»

کربی در مورد اینکه آیا تحریم‌ها موثر هستند یا خیر، گفت که تحریم‌ها ابزاری بلندمدت هستند. او با اشاره به کنترل صادرات مسکو که توانایی ولادیمیر پوتین برای ساخت مهمات و جنگ‌افزارهای هدایت‌شونده دقیق را مختل کرده است، گفت: «اما با گذشت زمان، این اثر می‌تواند ایجاد شود.»

این مقام شورای امنیت ملی آمریکا گفت که اتحاد دفاعی «تمام و کمال» ایران و روسیه برای اوکراین، خاورمیانه و جامعه بین‌المللی مضر است. او گفت: «ما از ابزارهایی که در اختیار داریم برای افشا و مختل کردن این فعالیت‌ها استفاده می‌کنیم و آماده انجام کارهای بیشتری هستیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید