شکست سنگین احزاب نظامی در انتخابات تایلند

حزب «حرکت رو به جلو»، با برنامه اصلاحات ساختاری و از میان بردن انحصار نظامیان، سوار بر موج حمایت رای‌دهندگان جوان به پیش تاخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اپوزیسیون تایلند پیروزی خیره‌کننده‌ای علیه احزاب نظامی حاکم بر این کشور به دست آورد، و چشم‌انداز پایان حکومت نظامیان در این کشور پس از به قدرت رسیدن آنها در جریان کودتایی در حدود یک دهه پیش را قوت بخشید.

به گزارش «رویترز»، حزب لیبرال «حرکت رو به جلو» و حزب پوپولیست «فیو تای» مجموعا با 99 درصد آرای شمارش‌شده در روز یکشنبه پیشرو انتخابات پارلمانی تایلند بودند. با این حال، از آنجایی که قوانین پارلمانی موجود را ارتش پس از کودتای 2014 نوشته است، سرنوشت دولت بعدی هنوز معلوم نیست.

احزاب اپوزیسیون به منظور حکومت کردن باید به توافق‌هایی دست یابند و مورد حمایت چندین اردوگاه سیاسی قرار گیرند. این شامل اعضای سنای منصوب‌شده توسط حکومت نظامی تایلند نیز می‌شود، که می‌توانند درباره نخست وزیر و کابینه بعدی رای دهند.

به گفته رویترز، عملکرد خیره‌کننده حزب حرکت رو به جلو، که با برنامه اصلاحات ساختاری و از میان بردن انحصار نظامیان، سوار بر موج حمایت رای‌دهندگان جوان به حرکت پیشرو در انتخابات اخیر تایلند تبدیل شد، محافظه‌کاران و تشکیلات سیاسی-نظامی تایلند را به چالش خواهد کشید.

پیتا لیمجارونرات 42 ساله، رهبر حرکت رو به جلو، که مدیر اجرایی پیشین یک اپلیکیشن مسافرکشی است، نتیجه انتخابات را «احساس‌برانگیز» توصیف کرد و قول داد هنگام تشکیل دولت به ارزش‌های حزب خود وفادار بماند.

او به خبرنگاران گفت: «دولت جدید قطعاً علیه احزاب مورد حمایت دیکتاتورها و تحت حمایت ارتش خواهد بود. می‌توان اینطور تصور کرد که حکومت اقلیت در تایلند به پایان رسیده است.» او افزود که به اتحاد با فیو تای فکر می‌کند، اما قصد دارد نخست‌ وزیر تایلند بشود.

به گفته رویترز، نتایج اولیه انتخابات «ضربه‌ای کوبنده» علیه ارتش تایلند و متحدانش بوده است، اما به خاطر قوانین پارلمانی نوشته‌شده توسط ارتش، و حمایت چهره‌های محافظه‌کار تأثیرگذار پشت پرده از نظامیان، احتمال نقش بازی کردن آنها در دولت آینده تایلند کماکان وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید