بریتانیا و ژاپن پیمان دفاعی و فناوری امضا می‌کنند

بریتانیا و ژاپن اواخر پارسال با ایتالیا توافقی برای توسعه نسل جدید جت‌های جنگنده تا سال 2035 امضا کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد اواخر این هفته برای مشارکت در نشست کشورهای صنعتی بزرگ موسوم به «گروه هفت» به توکیو پایتخت ژاپن سفر خواهد کرد، و افزود پیش از برگزاری این اجلاس با مقامات ژاپنی دیدار خواهد کرد تا چندین پیمان دوجانبه دفاعی و فناوری با آنها امضا کند.

به گزارش روزنامه «تایمز ژاپن»، یکشنبه 14 مه، سوناک در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد: «من مشتاقانه در انتظار دیدار از ژاپن، این شریک اقتصادی و دفاعی حیاتی بریتانیا در منطقه اقیانوس هند و آرام هستم.»

سوناک همچنین گفت که قصد دارد طی سفر خود از رهبران تجاری جهان میزبانی کند، چرا که به دنبال ترویج سرمایه‌گذاری در بریتانیا در اولین سفر خود به ژاپن از زمان روی کار آمدنش در اکتبر پارسال است. دولت بریتانیا درباره پیمان‌های جدید با ژاپن و جزئیات نشست با رهبران تجاری جهان توضیح بیشتری نداد.

بریتانیا و ژاپن اخیرا همکاری‌های دفاعی خود را گسترش داده‌اند. آنها در ژانویه به توافقی برای تسهیل مانوورهای نظامی مشترک دست یافتند. این اقدام حدود یک ماه پس از توافق بین دو کشور با ایتالیا برای توسعه نسل جدید جت‌های جنگنده تا سال 2035 انجام شد.

در دسامبر پارسال، درست قبل از اعلام قرارداد تولید جت‌های جنگی با ایتالیا، لندن و توکیو ابتکاری نیز برای تقویت همکاری‌های فناوری در چهارده حوزه دیجیتال، از امنیت سایبری گرفته تا هوش مصنوعی، اعلام کردند.

به گفته دولت بریتانیا، در اجلاس سران گروه هفت که از این جمعه به مدت سه روز برگزار می‌شود، سوناک خواستار اقدام هماهنگ در قبال «اجبار اقتصادی از سوی کشورهای متخاصم» و تقویت حمایت از اوکراین در مواجهه با تهاجم روسیه خواهد شد.

نخست وزیر بریتانیا گفت: «اجلاس امسال گروه هفت در هیروشیما در یک زمان مهم برگزار می‌شود، چرا که اوکراین تلاش خود برای بقا را دوچندان کرده است، و ما با تهدیدهای پیچیده علیه صلح و رفاه جهانی دست و پنجه نرم می‌کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید