بریتانیا: برنامه‌ای برای تحویل جت‌های جنگنده به اوکراین نداریم

سفر زلنسکی به اروپا و بریتانیا با هدف کسب حمایت بیشتر و کمک‌های نظامی غربی صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سخنگوی رسمی نخست‌وزیر بریتانیا، اعلام کرد که «بریتانیا هیچ برنامه‌ای برای ارسال جت‌های جنگنده به اوکراین ندارد.»

شبکه «بی بی سی» این خبر را روز دوشنبه، 25 اردیبهشت، در حالی منتشر کرد که رئیس‌جمهوری اوکراین گفت که با نخست‌وزیر بریتانیا «در مورد تامین جت‌های جنگنده غربی» گفتگو کرده است.

ولودیمیر زلنسکی افزود: «جت‌های جدید موضوع بسیار مهمی برای ما بودند، زیرا نمی‌توانیم آسمان را کنترل کنیم. ما در مورد آن صحبت کردیم و امیدوارم که در کوتاه‌ترین زمان تصمیمات بسیار مهمی را خواهید شنید، اما باید کمی بیشتر روی آن کار کنیم.»

ریشی سوناک در این‌باره گفته که ارائه جت‌های جنگنده، «کار ساده‌ای نیست»، اگرچه بریتانیا «بخش کلیدی از کشورهای ائتلاف» را تشکیل خواهد داد که این حمایت را ارائه می‌دهند.

نخست‌وزیر بریتانیا در عین حال گفت که آموزش مقدماتی برای خلبانان اوکراینی در تابستان امسال، همراه با تلاش‌های بریتانیا برای همکاری با سایر کشورها برای ارائه جت‌های جنگنده آغاز خواهد شد.

سفر زلنسکی به بریتانیا پس از آن صورت می‌گیرد که این کشور هفته گذشته وعده داد تا تسلیحات بیشتری به اوکراین ارسال کند.

بریتانیا صدها موشک ضدهوایی و پهپادهای مسلح را علاوه بر موشک‌های کروز «سایه طوفان» در بسته اعلام شده هفته گذشته به اوکراین خواهد فرستاد.

این اقدام به این معنی است که بریتانیا بیش از هر کشور دیگری در ارائه تسلیحات با پتانسیل تغییر در میدان نبرد به نفع اوکراین پیش می‌رود.

درخواست‌های مکرر زلنسکی از ناتو برای ارسال جت‌های F-16 به دلایل متعدد با تاخیر و ابهام مواجه شده است.

اگر ناتو در نهایت هواپیماهای جنگی F-16 را، هر چند که قدیمی باشند، ارسال کند، از نظر مسکو، این یک اقدام تحریک‌آمیز بزرگی از سوی غرب است.

زلنسکی همچنین در خلال تور اروپایی خود، روز یکشنبه با امانوئل مکرون دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار هر دو طرف خواستار اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه شدند.

رئیس جمهوری فرانسه در این دیدار اعلام کرد که این کشور، «ده‌ها» خودروی زرهی و تانک سبک را برای یگان‌های ارتش اوکراین ارسال خواهد کرد.

در بیانیه‌ مشترک فرانسه و اوکراین، آمده است: «طی هفته‌های آینده، فرانسه چندین گردان اوکراینی را آموزش داده و آنها را به ده‌ها خودروی زرهی و تانک سبک«ای ام ایکس-10 آرسی» مجهز خواهد کرد».

این بیانیه افزوده که پاریس همچنین «تلاش‌های خود را بر حمایت از توانمندی پدافند هوایی اوکراین متمرکز کرده است.»

زلنسکی پیش از سفر به پاریس، در مورد ضدحمله برنامه‌ریزی شده کشورش با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در برلین گفت‌وگو کرد.

زلنسکی تصریح کرد که هدف این ضدحمله، آزادسازی مناطق تحت کنترل روسیه در داخل مرزهای به‌رسمیت شناخته شده بین‌المللی اوکراین و نه حمله به خاک روسیه است.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهوری آلمان نیز در اولین سفر ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود به آلمان از او در برلین استقبال کرد.

در آستانه ورود زلنسکی به برلین، دولت آلمان از بسته کمک نظامی بیش از 2.7 میلیارد یورویی (سه میلیارد دلاری) به اوکراین شامل تانک، سامانه‌های پدافند هوایی و مهمات، رونمایی کرد.

مدیر دفتر رئیس‌جمهوری اوکراین شنبه در پستی در «تلگرام» نوشت که برلین 30 تانک «لئوپارد 1»، چهار سامانه پدافند هوایی «آیریس-تی»، 20 نفربر زرهی «ماردر»، 200 پهپاد شناسایی، 100 خودروی زرهی و مقادیر زیادی مهمات در اختیار این کشور قرار خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید