سفر زلنسکی به آلمان همزمان با اعلام بسته نظامی 3 میلیارد دلاری برلین به اوکراین

رئیس‌جمهوری اوکراین: اکنون در برلین هستم و در خصوص دریافت تسلیحات و پدافند هوایی و همچنین بازسازی و پیوستن به اتحادیه اورپا گفت‌وگو خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهوری آلمان، یکشنبه 24 در اولین سفر ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود به برلین از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به کشورش و در چارچوب تور اروپایی او با هدف بسیج حمایت از کی‌یف، از وی در برلین استقبال کرد.

هواپیمای حامل زلینسکی متعلق به نیروی هوایی آلمان (لوفت وافه) پس از رم و دیدار روز گذشته او با پاپ فرانسیس و جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا، یکشنبه راهی آلمان شد.

در آستانه ورود زلنسکی به برلین، دولت آلمان از بسته کمک نظامی بیش از 2.7 میلیارد یورو (سه میلیارد دلار) به اوکراین شامل تانک، سامانه‌های پدافند هوایی و مهمات، رونمایی کرد.

رئیس‌جمهوری اوکراین در توئیت امروز خود نوشت: «اکنون در برلین هستم و در خصوص دریافت تسلیحات و پدافند هوایی و همچنین بازسازی و پیوستن به اتحادیه اورپا گفت‌وگو خواهیم کرد.»

آلمان که در ابتدا تمایلی به ارسال تسلیحات سنگین برای نیروهای اوکراینی نداشت، اکنون به یکی از بزرگترین تامین‌کنندگان جنگ‌افزار برای کی‌یف تبدیل شده به طوری که تانک‌های «لئوپارد 1 و 2 » و سامانه‌های پدافند هوایی پیشرفته «آیرس -تی اس ال ام» را به اوکراین تحویل داده است.

مدیر دفتر رئیس‌جمهوری اوکراین شنبه در پستی در «تلگرام» نوشت که برلین 30 تانک «لئوپارد 1»، چهار سامانه پدافند هوایی «آیریس-تی»، 20 نفربر زرهی «ماردر»، 200 پهپاد شناسایی، 100 خودروی زرهی و مقدار زیادی مهمات در اختیار این کشور قرار خواهد داد.

جائزه شارلمان

انتظار می‌رود پس از دیدار زلنسکی با اولاف شولز، صدراعظم آلمان و دیگر مقامات بلندپایه، دو رهبر برای اعطای جایزه بین‌المللی «شارلمان» به زلنسکی به نمایندگی از مردم اوکراین به خاطر کمک به تقویت وحدت اروپا، راهی شهر آخن در غرب آلمان شوند.

به گفته برگزارکنندگان جایزه «شارلمان»، این جایزه در تقدیر از مقاومت در برابر تهاجم روسیه و دفاع «نه تنها از حاکمیت این کشور، بلکه همچنین از اروپا و ارزش‌های اروپایی»، اعطا خواهد شد.

طبق برنامه قرار است اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا و ماتیوس موراویسکی، نخست‌وزیر لهستان نیز در مراسم آخن شرکت داشته باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید