موشک‌های دوربرد «سایه طوفان» بریتانیا به اوکراین ارسال می‌شود

مسکو در واکنش به این حمایت تسلیحاتی بریتانیا از اوکراین به دادن «پاسخ متناسب» تهدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرد کشورش محموله‌هایی از موشک‌های کروز دوربرد به اوکراین خواهد فرستاد.

به گزارش خبرگزاری بریتانیایی «اسکای نیوز»، بن والاس پنج‌شنبه، 21 اردیبهشت گفت: «امروز، من می‌توانم تأیید کنم که بریتانیا موشک‌های «سایه طوفان» را به اوکراین اهدا می‌کند. این موشک دوربرد و متعارف، قادر به حمله دقیق است.»

او همچنین افزود: «این مکمل سیستم‌های دوربردی است که قبلاً به اوکراین ارسال شده است.»

بن والاس تاکید کرد که اوکراین این حق را دارد که بتواند از خود دفاع کند و استفاده از «سایه طوفان» به اوکراین این امکان را می‌دهد که نیروهای روسی مستقر در داخل خاک خود را هدف قرار داده و عقب براند.

پیشتر «واشنگتن پست» با استناد به اطلاعیه خرید صندوق بین‌المللی اوکراین به رهبری بریتانیا، گزارش داد که به نظر می‌رسد بریتانیا آماده ارسال موشک‌های دوربرد به اوکراین است که می‌توانند اهدافی را تا فاصله 300 کیلومتری هدف قرار دهند.

این نشریه، سه‌شنبه 19 اردیبهشت افزود که مشخصات درخواستی با موشک‌های کروز «سایه طوفان» متعلق به بریتانیا مطابقت دارد که می‌توانند بر روی جت‌های اوکراینی ساخت شوروی سابق نیز نصب شوند.

در واکنش به این گزارش، مسکو ضمن حمله لفظی به بریتانیا به دادن «پاسخ متناسب» تهدید کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، پنج‌شنبه 21 اردیبهشت گفت که ارائه چنین تسلیحاتی به معنای عبور از «خط قرمز» روسیه است.

اوکراین مدت‌ها است که خواستار چنین تسلیحاتی شده است، اما ایالات متحده و سایر کشورها غربی حامی کییف تمایلی به تامین آن‌ها در صورتی که حملات به روسیه منجر به تشدید تنش شود، نداشته‌اند. برد عملیاتی موشک‌های «سایه طوفان» حدود 200 مایل گزارش شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید