اختلاف شدید جمهوری‌خواهان سنا با ترامپ درباره سقف بدهی ملی

این «لحظه‌ای نادر» است که متحدان ترامپ در سنا مخالفت خود را با رئیس‌جمهوری پیشین، که هنوز بر حزب آنها تسلط دارد، علنی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمهوری‌خواهان سنای ایالات متحده با رویکرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و پُرنفوذترین رهبر کنونی حزب جمهوری‌خواه، در قبال نکول احتمالی سقف بدهی بالقوه کشورشان به شدت مخالفت کردند.

به گزارش «آکسیوس»، ترامپ روز چهارشنبه در مصاحبه با «سی‌ان‌ان» گفت: «من به جمهوری‌خواهان، نمایندگان کنگره‌ و سناتورها می‌گویم که اگر به شما تخفیف گسترده ارائه نشد، می‌توانید بدهی ملی را پرداخت نکنید.»

ترامپ گفت تأثیرات نکول [عدم پرداخت به موقع بدهی ملی] ممکن است آن‌قدری که اقتصاددان‌ها هشدار می‌دهند فاجعه‌بار نباشد، و این قضیه بیشتر «روان‌شناختی» است»، و ممکن است باعث شود «آدم یک روزی یا یک هفته‌ حالش بد شود».

به گفته آکسیوس، قانونگذاران جمهوری‌خواه به شدت نسبت به این سخنان ترامپ واکنش نشان دادند. ران جانسون، سناتور ویسکانسین، گفت: «هیچ نکولی در کار نیست. به هیچ وجه نباید از پرداخت بدهی ملی خودداری کنیم.»

تامی توبرویل، سناتور آلاباما هم گفت: «ما نکول نخواهیم کرد. همین الان هم با تورمی که داریم وضعیت اقتصاد بسیار بد است. نکول بر اقتصاد کشور تأثیر منفی خواهد گذاشت.»

جاش هاولی، سناتور مونتانا نیز گفت «به هیچ وجه» با اظهارات ترامپ موافق نیست، و افزود: «تحت هیچ شرایطی نکول اتفاق نخواهد افتاد.»

به گفته آکسیوس، این «لحظه‌ای نادر» است که متحدان ترامپ در سنا، که از پیامدهای اقتصادی احتمالی نکول به وحشت افتاده‌اند، مخالفت خود را با رئیس‌جمهوری پیشین، که هنوز بر حزب آنها تسلط دارد، علنی می‌کنند.

برآورد جدید وزارت خزانه‌داری مبنی بر اینکه ایالات متحده می‌تواند در اول ژوئن به «پرتگاه مالی» برسد، باعث آغاز مذاکرات در کنگره شده است، که به گفته آکسیوس، نمایندگان دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه را به هم نزدیک کرده است.

رهبری کنگره و کاخ سفید بعدازظهر پنجشنبه نشستی در این باره برگزار کردند، و جو بایدن، رئیس‌جمهوری، و کوین مکارتی، رئیس مجلس نمایندگان، و دیگر رهبران کنگره آمریکا قرار است روز جمعه دومرتبه با یکدیگر دیدار کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید