«محرم اینجه» به نفع رقیب اصلی اردوغان در انتخابات ترکیه کنار رفت

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه یکشنبه، 14 ماه مه جاری برگزار خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با عقب‌نشینی محرم اینجه، یکی از چهار نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، کمال قلیچداراوغلو، کاندیدای سکولار از حزب جمهوری خلق، در نظرسنجی‌ها از رجب طیب اردوغان و دیگر کاندیدای باقیمانده، پیشی گرفته است.

به گزارش «رویترز»، این می‌تواند فضای آخرین روزهای مبارزات انتخاباتی را تغییر دهد، انتخاباتی که بزرگترین آزمون اردوغان در دو دهه حضور بلامنازع او در قدرت محسوب می‌شود.

نظرسنجی انجام شده توسط سازمان «کوندا»، حاکی از آن است که 43.7 درصد از رای‌دهندگان در انتخابات از اردوغان و 49.3 درصد از قلیچدار اوغلو حمایت می‌کنند و این نشان می‌دهد که اکثریت لازم برای پیروزی در دور اول برای هیچ‌یک از دو کاندیدای اصلی وجود ندارد و انتخابات به دور دوم در 28 ماه مه جاری کشیده خواهد شد.

مدیر کوندا، پس از اعلام این خبر در وب سایت خبری T24 گفت: «احتمال برنده شدن کمال قیلیچدار‌اوغلو با کنار‌ گیری اینجه افزایش یافته است. اگر او 51 درصد آرا را کسب کند، شگفت‌زده نمی‌شوم.»

یافته‌های نظرسنجی کوندا تا حد زیادی با برخی دیگر از نظرسنجی‌ها همخوانی داشت که قلیچداراوغلو را پیشتاز اعلام کرد. او نامزد یک ائتلاف اپوزیسیون شش حزبی است و همچنین ریاست حزب جمهوری‌خواه خلق (CHP) را بر عهده دارد، پرچمی که تحت آن اینجه برای ریاست جمهوری در سال 2018 نامزد شد ولی موفق از انتخابات بیرون نیامد.

تلاش و شانس اردوغان برای انتخاب مجدد به دلیل بحران هزینه‌های زندگی ناشی از کاهش ارزش لیر و تورم فزاینده و زلزله ویرانگر در فوریه که بیش از 50 هزار نفر را در ترکیه کشته و میلیون‌ها نفر را بی‌خانمان کرد، پیچیده شده است.

شهروندان ترکیه‌ای مقیم خارج از این کشور سه‌شنبه، 19 اردیبهشت، پیش از موعد اصلی، آرای خود را به صندوق‌ها ریختند.

این افراد 3.4 میلیون رای‌دهنده از مجموع 64.1 میلیون واجدین شرایط شرکت در انتخابات ترکیه را تشکیل می‌دهند.

انتخابات ریاست جمهوری در ترکیه روز یکشنبه، 14 ماه مه برگزار خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم