سناتور آمریکایی: واشینگتن برای مقابله با پکن به دوستان بیشتری نیاز دارد

«امروز ایالات متحده با یک دشمن خطرناک و تقریبا همتای خود از نظر توانایی‌ روبرو است که اتحاد جماهیر شوروی هرگز در آن حد نبود.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مارکو روبیو، سناتور فلوریدا، در مقاله‌ای برای «نیکی آسیا» نوشته آمریکا و چین وارد دوران جدیدی از رقابت ابرقدرت‌ها شده‌اند، و واشینگتن برای پیروزی بر پکن به دوستان بیشتر و یک ائتلاف بزرگ در منطقه اقیانوس هند و آرام نیاز دارد.

به گفته روبیو، آمریکا باید «جعبه ابزار»ی را بازسازی کند که پیروزی در جنگ سرد علیه شوروی سابق را ممکن کرد، اما در عین حال باید از مقایسه کامل حال با گذشته پرهیز کند، چرا که آمریکای امروز با آمریکایی که اتحاد جماهیر شوروی را شکست داد بسیار فرق کرده است.

پس از پایان جنگ جهانی دوم و آغاز جنگ سرد، ایالات متحده در بسیاری از زمینه‌های صنعت، نوآوری، بازرگانی و فرهنگی عملاً یک قدرت بی‌رقیب به حساب می‌آمد، اما امروز اوضاع تفاوت کرده است، و آمریکا دیگر «کارخانه جهان» نیست.

به گفته سناتور فلوریدا، زمانی که دولت پرزیدنت بیل کلینتون «منشور روابط تجاری عادی دائمی» را در سال 2000 به چین اعطا کرد، و «ساده‌لوحانه» با پیوستن این کشور کمونیستی به سازمان تجارت جهانی موافقت کرد، آمریکا عملا عنوان کارخانه جهان را واگذار کرد.

ایالات متحده کماکان مرکز جهانی آموزش و نوآوری است، اما «دزدی و کپی‌برداری چینی» به طور قابل توجهی مزیت‌های فنی و نظامی آمریکا را از بین برده است. در عین حال، «انحطاط فرهنگی، مواد مخدر و اختلافات سیاسی» در حال از هم پاشاندن بافت اجتماعی آمریکا است.

بدین ترتیب، به نظر روبیو: «امروز ایالات متحده با یک دشمن خطرناک و تقریبا همتای خود از نظر توانایی‌ روبرو است که اتحاد جماهیر شوروی هرگز در آن حد نبود.»

روبیو در نهایت نتیجه می‌گیرد که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، باید سیاست «مماشات با دشمنان و دشمن کردن دوستان» را کنار بگذارد، و برای ایجاد یک ائتلاف ضد حزب کمونیست چین، به ویژه در منطقه اقیانوس هند و آرام، اقدام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید