گاردین: قبرس مقابله با فعالیت‌های مالی غیرقانونی روسیه را آغاز کرد

قبرس که عضو اتحادیه اروپا است، به خاطر روابط مالی نزدیک خود با روسیه به عنوان «مسکوی مدیترانه» شناخته می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که قبرس مقابله با فعالیت‌های مالی غیرقانونی وابستگان به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را آغاز کرده است، واشینگتن یک پرونده 800 صفحه‌ای در اختیار نیکوزیا گذاشته است که جزئیات نقض تحریم‌ها توسط افراد و نهادهای محلی با کمک به علیشیر عثمانوف، میلیاردر روسی را آشکار می‌کند.

به گزارش «گاردین»، واشینگتن در حالی این اسناد را در اختیار نیکوزیا گذاشته و وعده داده مدارک بیشتری نیز تامین کند که نیکوس کریستودولیدس، رئیس‌جمهوری قبرس وعده داده است تا با شرکت‌هایی که به الیگارش روسی کمک کرده‌اند، مقابله کند.

به گفته این روزنامه، قبرس که عضو اتحادیه اروپا است، به خاطر روابط مالی نزدیک خود با روسیه به عنوان «مسکوی مدیترانه» شناخته می‌شود. اما کریستودولیدس با اعلام دریافت «بسته اطلاعاتی» از آمریکا، تاکید کرد که دوران جدیدی برای مبارزه با فساد مالی در این کشور آغاز شده است.

رئیس‌جمهوری قبرس که روز سه‌شنبه در یک مجمع اقتصادی مهم در نیکوزیا حضور پیدا کرده بود، طی سخنانی گفت: «لازم است با جدیت مناسب به این موضوع بپردازیم و هر کاری می‌توانیم بکنیم تا اجازه ندهیم کشورمان بدنام شود.»

به گفته گاردین، کریستودولیدس که ماه فوریه امسال رئیس‌جمهور شد، با «فوریتی غیرمنتظره» به لزوم مقابله با نقض تحریم‌های روسیه به منظور حفظ اعتبار قبرس به عنوان یک مرکز تجاری جهانی پرداخته است.

در ماه آوریل، بیش از ده‌ها شهروند و شخصیت حقوقی قبرسی، پس از آنکه به عنوان «کارچاق‌کُن» عثمانوف و رومن آبراموویچ، متحدان نزدیک پوتین، شناسایی شدند، تحت تحریم‌های جدید آمریکا و بریتانیا قرار گرفتند، که باعث شده طی هفته‌های اخیر صدها شرکت قبرسی تلاش کنند از روسیه فاصله بگیرند.

علاوه بر این، رسانه‌های قبرسی گزارش می‌دهند که کسب‌وکارهای مرتبط با کرملین در هفته‌های اخیر تلاش کرده‌اند به قبرس شمالی، که تحت کنترل ترکیه و خارج از صلاحیت اتحادیه اروپا است، پناه ببرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید