لاوروف: حاکمیت دولت سوریه بر کلیت خاک این کشور باید تضمین شود

وزیر خارجه روسیه بر یکپارچگی سوریه تاکید کرد و خواستار حاکمیت دولت این کشور بر کل خاک سوریه و تضمین امنیت مرزهای این کشور شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه طی نشست چهارجانبه مسکو گفت که حاکمیت دولت سوریه بر کلیت خاک این کشور باید تضمین شود و همزمان بر ازسرگیری روابط آنکارا و دمشق و بازگشت همه آواراگان سوری به کشورشان تاکید کرد.

مسکو، پایتخت روسیه امروز چهارشنبه، بیستم اردیبهشت شاهد اولین دیدار رسمی میان وزرای خارجه ترکیه و سوریه از آغاز جنگ داخلی در سوریه در سال 2011 خواهد بود.

لاوروف اظهار داشت، نقشه راهی که قرار است در پایان نشست مسکو به روسای جمهوری کشورهای حاضر در این نشست ارائه شود، جدول زمانبندی مسائل مورد توافق در نشست کنونی را شامل می‌شود.

وزیر خارجه روسیه بر یکپارچگی سوریه تاکید کرد و خواستار حاکمیت دولت این کشور بر کل خاک سوریه و تضمین امنیت مرزهای این کشور شد.

فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه روز گذشته به خبرگزاری رسمی این کشور گفت که در نشست مسکو عقب‌نشینی نیروهای «اشغالگر» ترکیه و همه نیروهای نظامی غیرقانونی از سوریه را مطرح خواهم کرد.

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، نشست مسکو که وزرای خارجه روسیه و ایران نیز در آن حضور دارند، فرصتی برای بحث و تبادل‌نظر پیرامون ازسرگیری مجدد روابط میان ترکیه و سوریه ایجاد می‌کند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران هم در این باره گفت، «امیدواریم نشست چهارجانبه مسکو‌ پیامی قوی بدهد که ترکیه و سوریه بر راه‌حل سیاسی، عقب‌نشینی نیروهای نظامی خارجی و بازگشت ایمن و سریع آوارگان سوری تمرکز دارند.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران

این نشست دیپلماتیک فرصتی برای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در آستانه انتخابات پارلمانی این کشور به‌شمار می‌رود که بنا به نظرسنجی‌ها با چالش انتخاباتی بزرگی از زمان کسب قدرت در 21 سال پیش روبرو است.

اردوغان در ابتدای بحران سوریه از مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور حمایت و به اعزام نیروهای نظامی به شمال سوریه اقدام کرد. اما با افزایش دامنه بحران اقتصادی ترکیه از دو سال پیش، اردوغان از تصمیم‌های پیشین خود پیرامون سوریه عقب‌نشینی کرد و هم اکنون درصدد دیدار با بشار اسد است.

دمشق به نوبه خود هر گونه ازسرگیری روابط با ترکیه را به عقب‌نشینی کامل نیروهای نظامی این کشور از شمال سوریه منوط کرده است.

مخالفان سیاسی اردوغان نیز از ایجاد روابط دوباره با سوریه استقبال می‌کنند و چنین اقدامی به یکی از مهمترین مسائل انتخاباتی ترکیه تبدیل شده است.

اردوغان و اسد روسای جمهوری ترکیه و سوریه
اردوغان و اسد روسای جمهوری ترکیه و سوریه

اردوغان تاکید کرده که هر گونه توافق با دمشق باید بازگشت بیش از 4 میلیون آواره سوری به کشورشان را شامل شود.

ایران و روسیه در نشست مسکو‌ نقش میانجی را ایفا خواهند کرد. ترکیه اعلام کرد در گفت‌وگوهای مسکو مسئله آوارگان و مهاجران مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

وزارت خارجه ترکیه خاطرنشان کرد که «دو طرف درباره احیای روابط دوجانبه، مسائل بشردوستانه و بازگشت خودخواسته و امن آوارگان و پناهجویان گفت‌وگو می‌کنند.»

پیش از این مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در حاشیه اجلاسی بین‌المللی در سال 2021 با همتای سوری خود گفت‌وگوی کوتاهی انجام داد اما دو طرف اعلام کردند که این گفت‌وگو غیررسمی بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید