کانادا یک دیپلمات چینی را به دلیل تهدید نماینده پارلمان این کشور اخراج کرد

مایکل چونگ در پی مواضع انتقادی او درباره کشتار اقلیت مسلمان «ایوغور» در چین از سوی پکن تحت تعقیب است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

کانادا یک دیپلمات چینی را به‌دلیل ارعاب یکی از نمایندگان پارلمان این کشور «عنصر نامطلوب» شناخته و از خاک خود طرد کرد.

دولت کانادا، دوشنبه، 18 اردیبهشت از اقدام خود به طرد «ژائو وی»، دیپلمات چینی متهم به هدف قرار دادن خانواده مایکل چونگ، نماینده محافظه‌کار پارلمان این کشور خبر داد.

به گزارش «سی‌بی‌سی»، دولت جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا اخیرا برای تحریم ژائو وی، دیپلماتی که گفته می‌شود در تلاش برای جمع‌آوری اطلاعاتی درباره خانواده نماینده چینی‌تبار پارلمان کانادا بوده، از سوی مخالفان محافظه‌کار شدیدا تحت فشار قرار گرفته است.

خانواده مایکل چونگ در هنگ‌کنگ، در سال 2021 در پی مواضع انتقادی او درباره کشتار اقلیت مسلمان «ایوغور» در چین توسط دولت این کشور، تحت تعقیب کاراگاه‌های دولت پکن قرار داشتند.

ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا در بیانیه‌ای که در توئیتر خود منتشر کرد، گفت: «ما هیچ گونه مداخله خارجی در امور داخلی خود را تحمل نخواهیم کرد. به دیپلمات‌ها در کانادا هشدار داده شده است که اگر چنین رفتاری داشته باشند، به خانه فرستاده خواهند شد».

پیشتر، روزنامه کانادایی «گلوب اند میل» با استناد به یک سند فوق محرمانه مربوط به سال 2021، گزارش داد که دولت چین یک نماینده پارلمان کانادا را هدف قرار داده است. یک منبع امنیتی ناشناس به این روزنامه گفته است که ظاهراً ژائو در تلاش برای هدف قرار دادن خانواده چونگ در چین بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید