ترکیه، روسیه و اوکراین درباره تمدید توافقنامه صادرات غلات گفت‌وگو خواهند کرد

روسیه تهدید کرده که بدون برآورده ساختن فهرستی از خواسته‌های مسکو و شروط آن اجازه تمدید قرارداد صادرات غلات را نخواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

استانبول، روزهای 10 و 11 مه، میزبان گفت‌و‌گوهای ترکیه، روسیه، اوکراین و سازمان ملل درباره توافق صادرات غلات از دریای سیاه خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، وزارت دفاع ملی ترکیه سه‌شنبه، 19 اردیبهشت اعلام کرد که تمدید صادرات غلات از بنادر دریای سیاه و همچنین توسعه یک طرح تخلیه دقیق و ایمن برای بازگشت کشتی‌های تجاری و خدمه آنها که به دلیل شرایط درگیری در بنادر اوکراین سرگردان شده‌اند، در این مذاکرات مورد بحث قرار خواهد گرفت.

این توافق که در ژوئیه سال گذشته با میانجیگری سازمان ملل و ترکیه انجام شد، امکان صادرات بی‌خطر غلات را که به دلیل درگیری بین مسکو و کییف به بن بست رسیده بود، از بنادر اوکراین در دریای سیاه می‌دهد.

این قرارداد 18 ماه مه به پایان می‌رسد و روسیه اعلام کرده که اجازه تمدید قرارداد را که در ژوئیه گذشته، بدون رعایت شرایط آن منعقد شد، نخواهد داد، مگر اینکه فهرستی از خواسته‌ها برای رفع موانع صادرات غلات و کود روسیه برآورده شود.

یک مرکز هماهنگی مشترک با مقامات سه کشور و سازمان ملل در استانبول برای نظارت بر محموله‌ها ایجاد شده است.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) پنجم ماه مه ضمن اشاره به شاخص قیمت جهانی غلات در ماه آوریل برای اولین بار در یک سال گذشته، درباره افزایش قیمت مواد غذایی در جهان هشدار داد.

این سازمان اعلام کرد که این شاخص که قیمت پرمعامله‌ترین کالاهای غذایی در سطح جهان را اندازه‌گیری می‌کند، در ماه گذشته به طور میانگین 127.2 واحد در مقایسه با 126.5 در ماه مارس بود. قرائت ماه مارس در ابتدا 126.9 امتیاز بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید