کاخ سفید: تحریم‌ها علیه سوریه ادامه خواهد یافت

واشینگتن نسبت به اراده رئیس جمهوری سوریه برای حل بحران در این کشور ابراز تردید کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارن ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید شامگاه دوشنبه 18 اردیبهشت به تلویزیون «العربیه» گفت که ایالات متحده روابط دیپلماتیک با رژیم اسد را از سر نخواهد گرفت و تحریم‌ها علیه نظام سوریه ادامه خواهد یافت.

آمریکا روز یک‌شنبه از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب انتقاد و اعلام کرد که دمشق مستحق چنین اقدامی نیست.

واشینگتن همچنین نسبت به اراده بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه برای حل بحران در این کشور ابراز تردید کرد.

با این حال، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که شرکای عرب با هدف فشار مستقیم به اسد برای حل بحران سوریه درصدد ارتباط مستقیم با دمشق هستند و واشینگتن هم با آنها در مورد «اهداف نهایی» چنین اقدامی موافق است.

سوریه، پس از 12 سال دوری از اتحادیه عرب، یک‌شنبه گذشته با تصمیم وزرای خارجه کشورهای عربی مجددا به عضویت این اتحادیه پذیرفته شد.

اتحادیه عرب در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که با بازگشت مجدد سوریه به این اتحادیه و حضور نماینده این کشور در نشست‌های اتحادیه عرب موافقت شده است.

بنا به این بیانیه، نمایندگان دولت سوریه از تاریخ 7 می 2023 می‌توانند در همه نهادهای زیرمجموعه اتحادیه عرب حضور و مشارکت داشته باشند.

اتحادیه عرب همچنین بر لزوم برداشتن گام‌های عملی و موثر برای حل تدریجی بحران سوریه بر اساس اصل «گام در برابر گام» مبتنی بر قطعنامه‌ 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد با هدف ارسال کمک‌های بشردوستانه به نیازمندان در سوریه تاکید کرد.

بیانیه اتحادیه عرب خواستار تشکیل یک کمیته وزارتی برای پیگیری اجرای توافق عمان با حضور اردن، سعودی، عراق، لبنان، مصر و دبیرکل این اتحادیه برای تماس مستقیم با مقامات سوری جهت تسهیل حل‌وفصل بحران در این کشور شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size