پکن به اتحادیه اروپا درباره تحریم شرکت‌های چینی طرف تجارت با روسیه هشدار داد

ارزش صادرات چین به روسیه در ماه آوریل گذشته با جهشی به میزان 153.1 درصد به سطح 9.6 میلیارد دلار رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی انتشار گزارشی مبنی بر به بحث گذاشته شدن تحریم شرکت‌های چینی در ارتباط با دور زدن تحریم‌های اروپا علیه روسیه، دولت چین اعلام کرد که به هرگونه مجازاتی که اتحادیه اروپا علیه شرکت‌هایش اعمال کند، واکنش «جدی و قوی» نشان خواهد داد.

به گزارش «بلومبرگ»، سه‌شنبه، 19 اردیبهشت، چین گانگ، وزیر خارجه چین، با اعلام این موضع و در پاسخ به سوالی درباره دورنمای تحریم‌ها پس از مذاکرات سه‌شنبه در برلین با همتای آلمانی‌اش، آنالنا بربوک، گفت که «چین هیچ سلاحی به کشورهای بحران‌زده یا مناطق بحران‌زده تحویل نمی‌دهد.»

او نسبت به هر گونه ایجاد اختلال در آنچه که «تبادل عادی بین شرکت‌های چینی و روسی» نامید، هشدار داد.

بازوی اجرایی اتحادیه اروپا در حالی که تلاش می‌کند با شرکت‌هایی که کالاها و فناوری‌های ممنوعه را به کرملین عرضه می‌کنند، مقابله کند، محدودیت‌های تجاری سخت‌گیرانه‌ای را برای چندین شرکت چینی اعمال کرده است.

گانگ که در یک کنفرانس خبری مشترک با بربوک سخن می‌گفت، افزود: «ما به شدت با هرگونه تحریم یک طرفه علیه چین مخالفیم.»

او گفت:«اگر این تحریم‌ها اعمال شود، ما به شدت به آنها واکنش نشان می‌دهیم. ما همچنین از منافع مشروع و قانونی کشور و شرکت‌های خود دفاع خواهیم کرد.»

طبق اسناد مشاهده شده توسط بلومبرگ، کمیسیون اروپا می‌گوید شرکت‌های مورد هدف - از جمله چند شرکت مستقر در سرزمین اصلی چین و هنگ کنگ و همچنین شرکت‌هایی در ازبکستان و ارمنستان و دیگر کشورها - «مستقیماً از مجتمع نظامی و صنعتی روسیه در جنگ تجاوزکارانه آن حمایت می‌کنند.»

کمیسیون اروپا به تازگی در بسته پیشنهادی خواستار «محدودیت‌های صادراتی سخت‌گیرانه‌تر در مورد کالاها و فناوری‌های دارای کاربرد دوگانه و همچنین کالاها و فناوری‌هایی است که ممکن است به ارتقای فناوری بخش دفاعی و امنیتی روسیه کمک کند».

آنالنا باربوک وزیر خارجه آلمان‌ در گفت‌وگو با گانگ گفت که دور زدن تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه بسیار مهم است.

بربوک گفت: «این امر به ویژه در صورتی حیاتی است که شرکت‌های دفاعی روسیه کالاهای مربوطه را در اختیار داشته باشند. بنابراین، ما در حال بررسی اقدامات بسیار هدفمند هستیم که تضمین می‌کند کالاهای تحریم شده، همچنین کالاهای تحریم شده با کاربری دوگانه، به دست افراد نادرستی نمی‌رسند.»

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا، دوشنبه، 18 اردیبهشت، گفتند که‌ بسته تحریمی جدید آنها علیه روسیه، باعث کاهش تجارت با کشورهایی نظیر چین می‌شود که تحریم‌ها را دور می‌زنند.

به گزارش «رویترز»، دو هیئت اجرایی اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده است که شورای اروپا چندین شرکت چینی را در لیست سیاه قرار دهد و صادرات به کشورهایی را که تحت تحریم‌های جدید علیه مسکو به دلیل جنگ با اوکراین، در دور زدن محدودیت‌های تجاری اعمال شده علیه روسیه نقش دارند، محدود کند.

شایان ذکر است که بنا بر گزارش‌ها ارزش صادرات چین به روسیه در ماه آوریل با جهشی به میزان %153.1 به سطح 9.6 میلیارد دلار رسیده و پس از رشد 19.9 درصدی طی دو ماه اول سال، در ماه مارس به میزان %136.4 افزایش داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید