بسته‌های کمکی آمریکا و بریتانیا به کییف در آستانه ضد‌حمله بزرگ اوکراین

بنا بر برخی‌ گزارش‌های رسانه‌ای بریتانیا در نظر دارد موشک‌های دوربرد در اختیار اوکراین قرار دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا یک بسته کمک امنیتی جدیدی را به اوکراین تخصیص داد. این بسته به ارزش 1.2 میلیارد دلار برای تقویت دفاع هوایی این کشور و تأمین مهمات مازاد توپخانه است.

به گزارش، خبرگزاری «فرانسه»، وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، «پنتاگونس روز سه‌شنبه، 19 اردیبهشت، در بیانیه‌ای اعلام کرده که این بسته بر تعهد مستمر ایالات متحده به اوکراین، «با تعهد به قابلیت‌های حیاتی کوتاه‌مدت، مانند سامانه‌های دفاع هوایی و مهمات، و همچنین ایجاد ظرفیت نیروهای مسلح اوکراین برای دفاع از خاک خود و جلوگیری از تجاوز روسیه در درازمدت» تأکید می‌کند.

پیشتر یک مقام آمریکایی به «سی. ان. ان» گفته بود که واشنگتن قرار است سه‌شنبه بسته کمکی 1.2 میلیارد دلاری به اوکراین را اعلام کند.

این مقام گفته بود که این بسته شامل پهپاد، مهمات توپخانه و موشک‌های پدافند هوایی و همچنین سایر قابلیت‌ها خواهد بود.

این کمک در حالی صورت می‌گیرد که ضد‌حمله اوکراین علیه نیروهای روسی در پیش است.

مقامات اوکراینی در مورد اینکه دقیقا چه زمانی حمله بهاری پیش‌بینی شده خود را آغاز خواهند کرد یا چه مناطقی را هدف قرار خواهند داد، سکوت اختیار کرده‌اند.

وادیم پریستایکو، سفیر اوکراین در بریتانیا، هفته گذشته گفت که آنها آشکارا به روسیه سیگنال نخواهند داد که چه زمانی حمله آغاز خواهد شد.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که پیشتر، واشنگتن پست نیز با استناد به اطلاعیه خرید صندوق بین‌المللی اوکراین به رهبری بریتانیا، گزارش داد که به نظر می‌رسد.

بریتانیا آماده ارسال موشک‌های دوربرد به اوکراین است که می‌توانند اهدافی را تا فاصله 300 کیلومتری هدف قرار دهند.

این نشریه، سه‌شنبه 19 اردیبهشت افزود که مشخصات درخواستی با موشک‌های کروز «سایه طوفان» متعلق به بریتانیا مطابقت دارد که می‌توانند بر روی جت‌های اوکراینی ساخت شوروی سابق نصب شوند.

چنین موشک‌هایی می‌توانند به خاک روسیه برسند، اما اوکراین بارها قول داده است که از سلاح‌های دوربرد اهدایی برای حمله به اهدافی در داخل روسیه استفاده نکند.

در عوض، کیف می‌گوید از چنین تسلیحاتی برای حمله به مراکز فرماندهی، خطوط تدارکات، مهمات و انبارهای سوخت روسیه در اعماق کریمه و سرزمین‌های اشغالی شرق اوکراین استفاده خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size