تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه، شرکت‌های چینی را نیز هدف قرار می‌دهد

پیشنهاد اعمال تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه با تمرکز بر مقابله با نقش کشورهای ثالث در دورزدن محدودیت‌های تجاری جاری بررسی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا می‌گویند بسته تحریمی جدید آنها علیه روسیه، باعث کاهش تجارت با کشورهایی نظیر چین می‌شود که تحریم‌ها را دور می زنند.

به گزارش «رویترز»، دوشنبه، 18 اردیبهشت، هیئت اجرایی اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده است که شورای اروپا چندین شرکت چینی را در لیست سیاه قرار دهد و صادرات به کشورهایی را که تحت تحریم‌های جدید علیه مسکو به دلیل جنگ با اوکراین، در دور زدن محدودیت‌های تجاری اعمال شده علیه روسیه نقش دارند، محدود کند.

چندین منبع دیپلماتیک به رویترز گفتند که 27 کشور عضو اتحادیه اروپا - که همگی باید برای اعمال تحریم‌های جدید توافق کنند - روز چهارشنبه قرار است در مورد این پیشنهاد بحث و تصمیم‌گیری کنند.

این پیشنهاد بر مقابله با دورزدن محدودیت‌های تجاری حاضر از طریق کشورهای سوم متمرکز است. منابع رویترز گفتند که این امر پس از کشف تاثیر کشورهایی مانند چین، ترکیه و همچنین کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز در کمک به دور زدن تحریم‌ها برای روسیه، مد نظر قرار گرفته است.

دیپلمات‌هایی که در جریان این بسته پیشنهادی قرار دارند، همچنین به رویترز گفتند که هفت شرکت در چین در معرض مسدود شدن دارایی‌های خود در اتحادیه اروپا قرار می‌گیرند و این اولین اقدام این اتحاديه است که چین را به دلیل اتهامات مربوط به نقش پکن در تهاجم نظامی روسیه علیه اوکراین مجازات می‌کند.

این در حالی است که وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه گفت: «چین از اتحادیه اروپا می‌خواهد که «مسیر اشتباه» را در پیش نگیرد و آماده است تا برای حفظ حقوق و منافع خود اقدام کند.»

وانگ در یک کنفرانس خبری گفت: «چین با اقداماتی که از همکاری چین و روسیه به عنوان بهانه‌ای برای اعمال تحریم‌های غیرقانونی یا صلاحیت قضایی بلندمدت علیه چین استفاده می‌کند، مخالف است.»

همچنین فایننشال تایمز صبح دوشنبه گزارش داد که شرکت‌هایی که تحریم آن‌ها به شورای اروپا پیشنهاد شده، 3HC Semiconductors و King-Pai Technology مستقر در سرزمین اصلی چین، و همچنین Sinno Electronics، Sigma Technology، Asia Pacific Links، Tordan Industry و Alpha Trading Investments در هنگ کنگ هستند.

سخنگوی کمیسیون اروپا روز دوشنبه تایید کرد که این پیشنهاد برای کشورهای عضو ارسال شده و هدف آن از بین بردن راه‌های فرار در محدودیت‌های تجاری اعمال شده بر روسیه است، اما از ارائه جزئیات خودداری کرد.

به گفته این منابع، این اتحادیه همچنین ممکن است فهرست کالاهای ممنوعه از ترانزیت جاده‌ای از طریق روسیه را گسترش دهد، زیرا تلاش می‌کند مسکو را از فناوری مورد استفاده در میدان نبرد علیه اوکراین محروم کند.

در میان افرادی که به لیست سیاه اضافه شده‌اند، افرادی نیز هستند که در اخراج کودکان اوکراینی و انتقال کالاهای فرهنگی به روسیه از منطقه جنگی در اوکراین دست داشته‌اند.

در یازدهمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه روسیه از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022، این اتحادیه مکانیسم جدیدی را برای کاهش صادرات خود به کشورهای ثالثی که در دور زدن تحریم‌های روسیه نقش دارند، معرفی خواهد کرد.

یکی از دیپلمات‌های اتحادیه اروپا در همین‌باره به رویترز گفت: «فعلاً این یک کشتی خالی خواهد بود که می‌توان آن را در صورت لزوم پر کرد. کل موضوع این است که هرگز از آن استفاده نکنیم، ابتدا به یک ارتباط دیپلماتیک برویم و کمک فنی ارائه دهیم. تنها به عنوان آخرین راه حل، ما این تهدید را معلق نگه خواهیم داشت.»

بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD) فوریه گذشته اعلام کرد که برخی از اقلام تجاری مشمول تحریم اتحادیه اروپا از طریق قفقاز و آسیای مرکزی به روسیه جریان دارد.
این تحلیل داده‌ها نشان دهنده کاهش شدید صادرات مستقیم اتحادیه اروپا به روسیه در پی اعمال تحریم‌ها در مارس 2022 است.

این در حالی است که همزمان، افزایش صادرات اتحادیه اروپا به ارمنستان، قزاقستان و جمهوری قرقیزستان مشاهده شده است.

ناظران می‌گویند که بررسی این بسته پیشنهادی در شورای اروپا احتمالا بسیار طولانی و پرتنش خواهد بود زیرا هدف گرفتن کشورهای ثالث، باعث برهم زدن روابط اقتصادی و سیاسی در درون اتحادیه اروپا می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید