سفر تاریخی نخست وزیر ژاپن به کره جنوبی پس از 12 سال

ژاپن و کره جنوبی با نظر به افزایش تهدیدهای چین و کره شمالی به دنبال حل اختلافات تاریخی خود هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، روز یکشنبه خطاب به مردم کره جنوبی گفت وقتی به رنج و درد آنها در دوران استعمار ژاپن فکر می‌کند، قلبش به درد می‌آید.

به گزارش «رویترز»، کیشیدا اولین رهبر ژاپن است که طی 12 سال اخیر به کره جنوبی سفر کرده است. وی یکشنبه در سئول حضور پیدا کرد تا سفر یون سوک یول، رئیس‌جمهوری کره جنوبی که در ماه مارس به توکیو سفر کرده بود، را پاسخ دهد. هر دو کشور با نظر به افزایش تهدیدهای چین و کره شمالی به دنبال حل اختلافات تاریخی خود هستند.

در گفتگو با خبرنگاران پس از نشست رهبران دو کشور، کیشیدا از ارائه عذرخواهی رسمی برای جنایات انجام‌شده در دوران اشغال شبه‌جزیره کره بین سال‌های 1910-1945 توسط ارتش ژاپن خودداری کرد، اما گفت که دولت وی «وارث مواضع دولت‌های پیشین» است که برخی از آنها عذرخواهی کرده‌اند.

پیش از ابتکار رهبران جدید دو کشور، روابط کره جنوبی و ژاپن طی سال‌های اخیر به پایین‌ترین حد خود رسیده بود. کره‌ای‌ها ژاپن را به اجبار زنان این کشور به کار در فاحشه‌خانه‌های دوران جنگ جهانی دوم برای نیروهای ژاپنی، و استفاده از مردم کره برای کار اجباری متهم می‌کنند.

پس از آنکه دادگاه‌های کره جنوبی در سال 2018 شرکت‌های ژاپنی را به پرداخت غرامت در پرونده‌های کار اجباری محکوم کردند، ژاپن صادرات وسایل با فناوری پیشرفته به کره جنوبی را محدود کرد، و سئول در مقابل تهدید کرد از پیمان اشتراک اطلاعات نظامی با توکیو خارج خواهد شد.

با این حال، رئیس‌جمهوری کره جنوبی روز یکشنبه تاکید کرد مسائل تاریخی حل‌نشده نباید به این معنی باشد که نمی‌توان هیچ گامی رو به جلو برای تعمیق روابط برداشت.

به علاوه، در میان بحبوحه افزایش تهدیدهای کره شمالی و چین در منطقه اقیانوس هند و آرام، وعده رهبران ژاپن و کره جنوبی برای تقویت همکاری، مورد استقبال ایالات متحده قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید