زلنسکی: روسیه همانند آلمان نازی شکست خواهد خورد

رئیس جمهوری اوکراین: مسکو با اجرای اقداماتی مانند تجاوز و الحاق مناطق اوکراین، اشغال‌گری و تبعید، کشتار و شکنجه، بمباران شهرها و سوزاندن روستاها، همه «الگوهای» دموکراتیک را زیر پا گذاشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با تشدید حملات هوایی و موشکی روسیه به اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور پیش‌بینی کرد که مسکو در این جنگ «همانند شکست نازی‌ها در جنگ جهانی دوم»، مغلوب خواهد شد.

زلنسکی، دوشنبه 18 اردیبهشت، در سخنرانی ضبط شده ویدئویی، به مناسبت سالگرد پیروزی متفقین بر آلمان نازی در 8 مه 1945، گفت: «تمامیت شرارت دیرینه‌ای که روسیه معاصر در حال احیای آن است، همانطور که نازیسم شکست خورد، مغلوب خواهد شد.»

زلنسکی افزود: «همانطور که در آن زمان با هم شر را نابود کردیم، اکنون نیز در حال نابودکردن شری مشابه هستیم که هدفش به بردگی‌کشیدن است.»

«پیروز خواهیم شد»

زلنسکی در این سخنرانی که مقابل بنای عظیم یادبود جنگ جهانی دوم، مشرف بر رودخانه دنیپرو در کی‌یف ضبط شد، تاکید کرد که کشورش در برابر تهاجم روسیه پیروز خواهد شد.

او افزود: «مشارکت مردم اوکراین در پیروزی بر نازیسم را هرگز فراموش نمی‌کنیم و اجازه نخواهیم داد کسانی به دروغ مدعی شوند که پیروزی در این جنگ (جنگ جهانی دوم) بدون مشارکت کشور یا مردم دیگری، امکان‌پذیر بود.»

اشغال‌گری، کشتار و تبعید

زلنسکی بار دیگر این اتهام را مطرح کرد که مسکو با اجرای اقداماتی مانند «تجاوز و الحاق مناطق اوکراین، اشغال‌گری و تبعید، کشتار و شکنجه، بمباران شهرها و سوزاندن روستاها»، همه «الگوهای» دموکراتیک را زیر پا گذاشته است.

به گفته زلنسکی، کی‌یف «دستاوردهای خود را از دست نخواهد داد و هرآنچه که دشمن بر آن دست‌یافته را پس‌خواهد گرفت.»

اظهارات زلنسکی ساعاتی پس از حملات پهپادی جدید روسیه به اوکراین بیان شد که کی‌یف سرنگونی بیش از 30 فروند از آنها را تایید کرد.

روز پیروزی

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، این مواضع همچنین به مناسبت گرامی‌داشت پیروزی روسیه بر نازیسم در آستانه رژه بزرگ نظامی در مسکو با حضور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، بیان شد.

این در حالی است که حملات پهپادی طرفین اوکراینی و روسی در روزهای اخیر، تشدید شده که به باور ناظران، از آغاز قریب الوقوع ضد حمله کی‌یف حکایت دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید