اروپا تبعات بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را بررسی می‌کند

پیش‌تر آمریکا بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را «زودهنگام» ارزیابی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا اعلام کرد که مقامات آن، طی هفته جاری تصمیم اتحادیه عرب در مورد پذیرش مجدد عضویت سوریه و «پیامدهای بالقوه» آن بر سیاست خارجی اتحادیه اروپا را ارزیابی خواهد کرد.

پیتر استانو، سخنگوی این اتحادیه در امور خارجی دوشنبه، 18 اردیبهشت در یک نشست مطبوعاتی به خبرنگاران گفت که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با شرکای خود در منطقه گفت‌وگو خواهد کرد تا از دلایل اتخاذ چنین تصمیمی یا انتظارات از آن مطلع شود.

استانو گفت که اتحادیه اروپا در حال حاضر ایده عادی‌سازی روابط با رژیم اسد و لغو تحریم‌ها را نمی‌پذیرد، «مگر اینکه حرکتی به سوی راه حل سیاسی مطابق با قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت سازمان ملل» و «توقف آزار و اذیت و سرکوب مردم سوریه» وجود داشته باشد.

او تاکید کرد که «موضع اتحادیه اروپا جزمی نیست» و دیپلمات‌ها در مورد اجماع 27 عضو اتحادیه برای تطبیق با این رویکرد بحث خواهند کرد.

اتحادیه عرب، روز یکشنبه، 17 اردیبهشت، تصمیم گرفت عضویت سوریه را پس از 12 سال تعلیق به دلیل سرکوب وحشیانه مردم توسط رژیم این کشور که منجر به جنگ داخلی شد، احیا کند.

آلمان اما در حال حاضر با عادی‌سازی روابط با سوریه ابراز مخالفت کرده و گفته که شرایط برای عادی‌سازی روابط با سوریه مناسب نیست.

کریستوفر برگر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز روز دوشنبه گفت که رژیم سوریه همچنان به جلوگیری از هرگونه پیشرفت در روند سیاسی ادامه می‌دهد و روزانه مرتکب جدی‌ترین نقض حقوق بشر علیه مردم خود می‌شود.

او افزود:«متأسفانه در این زمینه چیزی در واقعیت تغییر نکرده است که به ما اجازه دهد برای مثال از بازسازی و رفع تحریم‌ها حمایت کنیم».

پیشتر واشنگتن نیز در موضعی مشابه، بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را «زودهنگام» ارزیابی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که واشنگتن در عین حال با متحدان خود در مورد «اهداف نهایی» این قطعنامه، توافق دارد.

آمریکا با انتقاد از موافقت با بازگشت سوریه به کرسی خود در اتحادیه عرب، تاکید کرد که رژیم دمشق، برای بازیابی عضویت در اتحادیه شایستگی لازم را ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم