وزیر خارجه ترکیه: درخواست آمریکا برای تحقیق درباره سامانه «اس- 400» را رد کردیم

سخنان چاووش اوغلو در شرایطی ابراز شده که مناسبات آمریکا و روسیه، تنش بی‌سابقه‌ ناشی از تهاجم مسکو علیه اوکراین را تجربه می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با گذشت سال‌ها پس از بحران ناشی از سامانه روسی «اس-400 » میان آنکارا و واشینگتن که به حذف ترکیه از برنامه جنگنده‌های «اف-35 » انجامید، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، از تحولات جدیدی پرده برداشت.

وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که واشینگتن از کشورش خواست، سامانه‌های پدافند هوایی «اس-400 »را که ترکیه از روسیه خریداری کرده است، مورد مطالعه قرار دهد.

چاووش اوغلو یکشنبه 17 اردیبهشت به کانال «خبر ترک» گفت که واشینگتن «خواهان دسترسی به سامانه اس-400 برای بررسی آن شد» که آنکارا با این پیشنهاد مخالفت کرد.

غیر قابل پذیرش

وزیر خارجه ترکیه همچنین افزود: «این برای ما غیرقابل پذیرش و مغایر با سیاست مستقل ما است لذا درخواست آمریکا را رد کردیم.»

واشینگتن هنوز هیچ واکنشی به اظهارات وزیر خارجه ترکیه نشان نداده است.

اهمیت اظهارات وزیر خارجه ترکیه

این اظهارات در شرایطی ابراز شده که مناسبات آمریکا و روسیه، تنش بی‌سابقه‌ ناشی از تهاجم مسکو علیه اوکراین را تجربه می‌کند.

از سویی آنکارا روابط خود با روسیه و همچنین اوکراین را حفظ کرده است که این امر باعث شد تا بتواند نقش میانجی را در برخی پرونده‌ها، به‌ویژه موضوع توافقنامه صادرات غلات که میان دو طرف متخاصم به سرپرستی سازمان ملل و ترکیه منعقد شد، ایفا کند.

گفته‌های چاووش اوغلو همچنین از رقابت جاری میان مسکو و واشینگتن به هدف افشای فناوری‌های دفاعی و نظامی هر دو کشور پرده برداشت که از دهه‌ها پیش آغاز شده است.

همزمان نیز نباید رقابت شدید رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با اپوزیسیون برای تضمین پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری را فراموش کرد. اردوغان پیوسته اپوزیسیون را به وابستگی به خارج متهم می‌کند.

پرونده «اس-400»، روابط آنکارا با واشینگتن را در سال 2019 به شدت متشنج کرد و دولت وقت آمریکا را بر آن داشت تا فروش سامانه «پاتریوت» به متحدش در «ناتو» را با این توجیه متوقف سازد که این معامله ممکن است «تهدیدی امنیتی» برای آمریکا ایجاد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید