گزارش «فائو» از افزایش بی‌سابقه شاخص قیمت مواد غذایی در جهان

اقتصاددان ارشد «فائو» بر ضرورت تمدید طرح‌ابتکار تسهیل صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه به‌منظور جلوگیری از افزایش بیشتر قیمت گندم و ذرت تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنا بر گزارش سازمان خواربار و کشاورزی «فائو» شاخص قیمت جهانی مواد غذایی در آوریل برای اولین بار طی یک سال گذشته افزایش یافت.

این نهاد بین‌المللی، جمعه 15 اردیبهشت اعلام کرد شاخص قیمت مواد غذایی که قیمت پرمعامله‌ترین کالاهای غذایی را در جهان اندازه‌گیری می‌کند، در ماه گذشته به طور میانگین، 127.2 واحد در مقایسه با 126.5 واحد در ماه مارس بود و گزارش ماه مارس در ابتدا، 126.9 واحد اعلام شده بود.

این سازمان مستقر در رم افزود که افزایش شاخص قیمت مواد غذایی در جهان طی ماه آوریل، بازتاب افزایش قیمت شکر، گوشت و برنج است که کاهش قیمت غلات، شیر و روغن‌های نباتی را بی‌اثر کرد.

ماکسیمو توریرو، اقتصاددان ارشد «فائو»، گفت: «همزمان با بهبود اقتصادها از رکود بزرگ، تقاضا افزایش خواهد یافت که افزایش فشار بیشتر بر قیمت مواد غذایی را به دنبال خواهد داشت».

شاخص قیمت شکر در مقایسه با مارس، 17.6 درصد افزایش یافت که بالاترین سطح از اکتبر 2011 است.

این سازمان اعلام کرد که این افزایش با نگرانی از کاهش عرضه پس از بررسی کاهش پیش‌بینی‌های تولید در هند و چین و همچنین تولید کمتر از حد انتظار در تایلند و اتحادیه اروپا، مرتبط است.

در حالی که شاخص گوشت، ماهانه 1.3 درصد افزایش یافت، قیمت لبنیات 1.7 درصد، روغن‌های نباتی 1.3 درصد و غلات 1.7 درصد کاهش یافت و کاهش قیمت جهانی همه انواع غلات اصلی، بر افزایش قیمت برنج، غلبه کرد.

توریرو گفت: «افزایش قیمت برنج، بسیار نگران‌کننده است و لازم است ابتکار دریای سیاه(صادرات غلات اوکراین) برای جلوگیری از افزایش بیشتر قیمت گندم و ذرت تمدید شود».

«فائو» در گزارش جداگانه‌ای درباره عرضه و تقاضای غلات، پیش‌بینی کرد که تولید جهانی گندم در سال 2023 به 785 میلیون تن برسد که اندکی کمتر از سطح سال 2022 است، اما همچنان دومین رکورد بزرگ تولید، محسوب می‌شود.

«فائو» همچنین برآورد خود برای تولید جهانی غلات در سال 2022 را 2.785 میلیارد تن ذکر کرد در حالی که برآورد قبلی، 2.777 میلیارد تن بود که 1 درصد نسبت به سال قبل، کاهش داشت.

«فائو» تخمین زده است که مصرف جهانی غلات در بازه 2022-2023 به 2.780 میلیارد تن خواهد رسید که 0.7 درصد نسبت به بازه 2021-2022 کمتر است.
پیش‌بینی شده است که ذخایر جهانی غلات تا پایان فصل 2022-2023 به میزان 0.2 درصد نسبت به سطح اولیه کاهش یابد و به 855 میلیون تن برسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم