واگنر: تنها 2.5 کیلومتر با کنترل کامل باخموت فاصله داریم

مشاور وزیر دفاع اوکراین در اظهاراتی به «العربیه» گفت افزایش اختلاف‌ها بین ارتش خصوصی واگنر و وزارت دفاع روسیه ناشی از ناتوانی وزارت دفاع برای کنترل شهر باخموت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یوگنی پریگوژین، بنیان‌گزار گروه نظامی واگنر اعلام کرد، نیروهای روسیه تنها 2.5 کیلومتر با تسلط کامل بر شهر باخموت (آرتیوموفسک) فاصله دارند.

خبرگزاری «تاس» به نقل از او افزود، نیروهای اوکراینی در باخموت به خوبی مجهز به تسلیحات بوده و دارای هواپیماهای بدون سرنشین نیز هستند.

به گفته پریگوژین، نیروهای اوکراینی روزانه بین 400 تا 600 نیروی جدید را به باخموت اعزام کرده و به همین اندازه نیرو از دست می‌دهند.

به گفته او، یگان‌های واگنر هنوز می‌توانند به پیشروی‌های بیشتری در این شهر دست پیدا کنند.

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین نیز به نوبه خود اعلام کرد، شرکای این کشور، بیش از یک سال است که به‌دلیل نگرانی از افزایش تنش‌ها، درباره ارائه موشک‌های دوربرد به کی‌یف تردید دارند.

به گزارش خبرگزاری اوکراین، رزنیکوف در این اظهارات گفت، اوکراین هر بار که از شرکای خود تسلیحات دریافت می‌کند، تلاش دارد آن‌ها را قانع کند که این تجهیزات فقط برای اهداف حفاظتی و دفاع از اوکراین، به‌منظور «آزادسازی سرزمین‌های» این کشور، استفاده شده و روسیه را مورد هدف قرار نخواهد داد.

کمبود مهمات نیروهای واگنر

به گزارش کانال تلگرامی دفتر رسانه‌ای ‌‌یوگنی پریگوژین، نیروهای واگنر توانسته‌اند به رغم «کمبود شدید» در مهمات، بر 59.5 هزار متر مربع از مساحت شهر باخموت تسلط پیدا کنند.

پریگوژین با اشاره به‌اینکه نیروهای تحت امر او تا پایان روز 9 مه می‌توانند به پیشروی‌های بیشتری در باخموت دست پیدا کنند، افزود:«دشمن هنوز بر 2.52 کیلومتر مربع از مساحت شهر کنترل دارد.»

بنیان‌گزار واگنر پیشتر گفته بود، یگان‌های این ارتش خصوصی تا 9 مه در مواضع خود در باخموت باقی می‌مانند و سپس برای مداوای مجروحان و جلوگیری از کشته‌شدن نیروهای خود عقب‌نشینی خواهند کرد.

روسیه هر ساله در 9 مه، این روز را به مناسبت «روز پیروزی» در جنگ جهانی دوم جشن می‌گیرد.

پریگوژین، جمعه 15 اردیبهشت، رئیس ستاد ارتش روسیه را مسئول کشته و زخمی‌شدن ده‌ها هزار روس در اوکراین دانست. این اظهارات او پیام مستقیمی به سرگئی شویگو، وزیر دفاع این کشور عنوان شده است.

یوری ساک، مشاور وزیر دفاع اوکراین در اظهاراتی به «العربیه» گفت، افزایش اختلاف‌ها بین ارتش خصوصی واگنر و وزارت دفاع روسیه ناشی از ناتوانی وزارت دفاع برای کنترل شهر باخموت است.

او در ادامه افزود، واگنر و ارتش روسیه در نبرد باخموت متحمل خسارت‌های انسانی سنگینی شده‌اند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، روز جمعه در دیدار با اعضای شورای امنیت ملی این کشور، روند آمادگی برای جشن روز پیروزی را مورد بررسی قرار داد.

معاون وزیر دفاع اوکراین در این زمینه اعلام کرد، روسیه در حال برنامه‌ریزی برای کنترل شهر باخموت در روز 9 مه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید