لاوروف: پاسخ حمله پهپادی به کاخ کرملین را با اقدامی ملموس خواهیم داد

وزیر خارجه روسیه: بدون حل مشکل اصلی ژئوپلیتیکی ناشی از هژمونی تحمیلی غرب، هیچ بحرانی نه در اوکراین یا هیچ نقطه دیگری از جهان، قابل حل نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزیر امور خارجه روسیه در تازه‌ترین اظهارات خود ضمن تاکید بر اجتناب‌ناپذیر بودن مذاکره با غرب در عین حال واشینگتن را به دست داشتن در آن‌چه او تلاش برای ترور پوتین از طریق حمله پهپادی به کاخ کرملین، عنوان کرد، متهم ساخت.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه با تاکید بر آمادگی مسکو برای مذاکره با غرب اعلام کرد که اجرای مذاکرات با غرب، امری «قطعی» است.

لاوروف جمعه 15 اردیبهشت پس از نشست سازمان همکاری شانگهای در هند به خبرنگاران گفت: «دیر یا زود روسیه، آماده مذاکره با کشورهای غربی است.»
وزیر خارجه روسیه در ادامه ضمن انتقاد شدید از ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، او را «عروسکی در دستان غرب» توصیف کرد.

او افزود: «بدون حل مشکل اصلی ژئوپلیتیکی ناشی از تمایل غرب برای حفظ هژمونی خود در قالب دیکته کردن خواستش به همه، هیچ بحرانی نه در اوکراین یا هیچ نقطه دیگری از جهان، قابل حل نیست.»

وزیر امور خارجه روسیه با تاکید بر این که مسکو با تدابیری به حمله پهپادی به کاخ کرملین پاسخ خواهد داد، هشدار داد که« صبر ما حدودی دارد.»
روسیه چهارشنبه مدعی شد که اقدام اوکراین برای «ترور» پوتین از طریق حمله پهپادی به کرملین را خنثی کرده است.

مقامات کرملین همچنین واشینگتن را به تحریک اوکراین به این حمله متهم ساختند و بنا به ادعای ریاست جمهوری روسیه، «تصمیم‌گیری در خصوص این‌گونه حملات نه در اوکراین بلکه در آمریکا انجام می‌شود.»

انتقاد شدید رئیس «واگنر» از ارتش روسیه

از سوی دیگر فرمانده گروه روسی «واگنر»، جمعه، رئیس ستاد ارتش روسیه را مسئول «ده‌ها هزار کشته و زخمی» روس در اوکراین دانست و طی پیامی، مستقیماً سرگئی شویگو، وزیر دفاع را هدف انتقادهای شدید خود قرار داد.

پریگوژین ساعاتی پس از اعلام قصد خود برای عقب‌نشینی عوامل «واگنر» از تاریخ 10 مه، از خطوط مقدم جبهه باخموت به دلیل نرسیدن مهمات از سوی ارتش روسیه، در یک ویدیوی جدید گفت:«مسئولیت ده‌ها هزار کشته و زخمی در قبال مادران و فرزندانشان، متوجه ارتش روسیه خواهد بود.»

پریگوژین در ویدیوی قبلی، در بحبوحه نبردهای باخموت و جنگ خیابانی، طی اظهاراتی آتشین، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و والری گراسیموف، رئیس ستاد کل ارتش روسیه را به کوتاهی و کاهش 70 درصدی ارسال تسلیحات برای این گروه، متهم کرد.

بخش مطبوعاتی «واگنر»، ویدئویی را از پریگوژین در «تلگرام» منتشر کرد که در آن به شدت از وضعیت جاری ابراز ناخشنودی کرده در حالی که اجساد عوامل تحت امر او در پشت سرش مشاهده می‌شد. پریگوژین تهدید کرد که به دلیل کمبود مهمات، جنگجویان تحت امر خود را در دهم ماه میلادی جاری از باخموت خارج خواهد کرد.

رهبر گروه «واگنر» گفت: «این جوانان از جنگجویان واگنر هستند که امروز کشته شدند و خونشان هنوز گرم است. خوب گوش کنید. این جنگجویان، فرزندان خانواده‌ها یا خود پدرانی هستند. ما به میزان 70 درصد با کمبود مهمات مواجهیم. شویگو، گراسیموف مهمات من کجاست؟»

پریگوژین در این ویدیو افزود: «ما قبل از 9 مه در مسیر تصرف باخموت بودیم. بوروکرات‌های نظامی با مشاهده این موضوع، عرضه (مهمات) را متوقف کردند. به همین دلیل از 10 مه 2023 ما از باخموت عقب‌نشینی خواهیم کرد.»

رهبر «واگنر» در بخش پایانی اظهارات خود گفت: «به نظرم پیشروی ارتش اوکراین، عملا آغاز شده است و ما بزرگترین تحرک نظامی را در اطراف خطوط مقدم شاهد هستیم که به زودی و چه‌بسا ظرف چند روز، وارد فاز فعال خواهد شد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید