تاج‌گذاری چارلز سوم چگونه انجام می‌شود؟

اولین تاج‌گذاری در وست‌مینستر مربوط به ویلیام فاتح، پادشاه نورمن‌ها در 25 دسامبر 1066 است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چارلز، شنبه 6 مه، در کلیسای «وست‌مینستر» لندن تاج‌گذاری می‌کند، و با نام سلطنتی «چارلز سوم»، به چهلمین پادشاه تاریخ بریتانیا تبدیل می‌شود.

مراسم تاج‌گذاری را دانستِن قدیس، اسقف اعظم کانتربری، در دوران حکومت آنگلوساکسون‌ها در قرون وسطی برای تاج‌گذاری اِدگار، اولین پادشاه کل انگلستان طراحی کرد. با این حال، اولین تاج‌گذاری در وست‌مینستر مربوط به ویلیام فاتح، پادشاه نورمن‌ها در 25 دسامبر 1066 است.

تا پیش از ظهور نورمن‌ها در تاریخ سیاسی انگلستان، مکان ثابتی برای تاج‌گذاری پادشاه وجود نداشت. هنری سوم در سال 1245 وست‌مینستر را به سبک معماری گوتیک بازسازی کرد، و این کلیسای جامع از آن زمان محل تاج‌گذاری پادشاهان انگلیس و سپس بریتانیا بوده است.

اولین پادشاهی که در وست‌مینستر به شکل کنونی‌اش تاج‌گذاری کرد، پسر ارشد هنری سوم یعنی ادوارد اول در سال 1274 بود. مراسم تاج‌گذاری در طول تاریخ فراز و نشیب‌های بسیاری داشته است. این مراسم در قرون 18 و 19 چندان جدی گرفته نمی‌شد، اما پس از تاج‌گذاری ملکه ویکتوریا در سال 1838 ارج و قُربی دوباره یافت.

شکل مراسم تاج‌گذاری در بریتانیا از اواخر قرن چهاردهم میلادی عموما یکسان بوده است. تاج‌گذاری در کرسی تاج‌گذاری رو به محراب عالی وست‌مینستر انجام می‌شود. این کرسی به دستور ادوارد اول ساخته شده است.

پادشاه که بر کرسی تاج‌گذاری نشسته است، با روغن مقدس مسح می‌شود. او ردایی بر تن می‌کند، شمشیر و مهمیزهای تشریفاتی و «شمشیر دولت» را در محراب دریافت می‌کند، و پس از بر انگشت کردن حلقه تاج‌گذاری، گوی و عصای سلطنتی را دریافت می‌کند.

اسقف اعظم کانتربری سپس تاج سنت ادوارد را از محراب می‌آورد و روی سر پادشاه می‌گذارد، و شاه پس از آمرزش بر تخت می‌نشیند. پادشاه سپس به کلیسای ادوارد اعتراف‌کننده در پشت محراب عالی می‌رود و در آنجا تاج سلطنتی را بر سر می‌گذارد و خرقه مخمل بنفش، که از خرقه‌های روم باستان الهام گرفته است، را بر دوش می‌اندازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید