افزایش تنش میان پکن و اتاوا در پی تهدید خانواده یک نماینده چینی‌تبار پارلمان کانادا

پیشتر نیز طی گزارش‌هایی چین به تلاش برای مداخله در انتخابات کانادا متهم شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در واکنش به اظهارات مقامات کانادایی مبنی بر این‌که چین یکی از اعضای پارلمان این کشور و خانواده‌اش را هدف قرار داده است، پکن اتاوا را به «تهمت‌زنی و افترافکنی» متهم کرد.

به گزارش رسانه کانادایی «گلوب اند میل»، جمعه، 15 اردیبهشت، چین ادعا کرد که اتهام‌زنی کانادا درباره ارعاب «مایکل چونگ»، نماینده محافظه‌کار پارلمان کانادا به دلیل مواضع ضد چینی‌اش «بی‌معنا» است.

مایکل چونگ 51 ساله قبلا دولت چین را به نقض حقوق بشر متهم کرده بود.

کانادا در حال بررسی اخراج دیپلمات‌های چینی بر سر این موضوع است و روز پنج‌شنبه، 14 اردیبهشت نیز سفیر چین در کانادا را احضار کرد.

تنش بین پکن و اتاوا در پی انتشار گزارش سازمان اطلاعات کانادا شدت گرفته که درباره افزایش تلاش‌های چین برای یافتن جزئیاتی در مورد بستگان آقای چونگ در هنگ کنگ که با هدف جلوگیری از فعالیت‌ها و «مواضع ضدچینی» او صورت می‌گیرد هشدار داده شده است. این گزارش، اولین بار در روزنامه «گلوب اند میل» کانادا منتشر شد.

مایکل چونگ، سیاستمدار چینی‌تبار در سال 2021 طرحی را در پارلمان کانادا ارائه کرد که به موجب آن، رفتار چین با جمعیت اقلیت مسلمان اویغور، نسل‌کشی شناخته شد.

دولت چین این اتهامات را رد کرده و مدت کوتاهی پس از آن چونگ را تحریم کرد.

در پی انتشار گزارش سرویس اطلاعات و امنیت کانادا، روز پنج‌شنبه، چونگ از جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا و دولت او، به دلیل اخراج نکردن دیپلمات چینی که سرویس اطلاعات و امنیت کانادا گفته در توطئه پکن علیه او نقش داشته است، انتقاد کرد.

چونگ در بیانیه‌ای گفت: «مانند بسیاری از کانادایی‌ها، من هم در خارج از کشور خانواده دارم. هدف قرار دادن خانواده‌های ما در خارج از کشور (توسط دولت چین) برای ارعاب و اجبار کانادایی‌ها در داخل کشور، یک تهدید جدی و ملی است.»

در پاسخ به این بیانیه، جاستین ترودو نیز اعلام کرد که از این موضوع بی‌خبر بوده و تنها پس از گزارش «گلوب اند میل» از این موضوع مطلع شده است.
او گفت: «(سرویس اطلاعات و امنیت کانادا ) CSIS معتقد است، این موضوع در حدی نیست که به سطح بالاتری ارتقا یابد، چون به اندازه کافی یک نگرانی مهم تلقی نمی‌شود.»

ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا نیز پنج‌شنبه، 14 اردیبهشت، گفت که از معاون خود خواسته به کونگ پیوو، سفیر چین بگوید که کانادا مداخله در امور داخلی خود را تحمل نخواهد کرد.

خانم جولی گفت: «آنچه اتفاق افتاده کاملا غیرقابل قبول است.»

او همچنین گفت: «همه گزینه‌ها از جمله اخراج دیپلمات‌ها روی میز باقی می‌مانند، زیرا ما عواقب این رفتار را در نظر می‌گیریم.»
به طور معمول، احضار سفیر یک ابزار دیپلماتیک است که توسط یک کشور برای ابراز علنی خشم یا نارضایتی از کشور دیگر استفاده می‌شود.
مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه در واکنش به این تحولات گفت: «چین به شدت از تهمت‌های بی‌اساس کانادا و افترا نسبت به انجام وظایف عادی سفارت و کنسولگری چین در کانادا ناراضی است.»

او افزود که کشور متبوع وی مراتب «اعتراض شدید» خود را به سفیر کانادا در چین ابلاغ کرده است.
این اتهامات کانادا علیه دولت چین در حالی مطرح می‌شود که پیشتر نیز طی گزارش‌هایی پکن به تلاش برای مداخله در انتخابات کانادا متهم شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید