اعلام پایان وضعیت اضطراری پاندمی کرونا با دست‌کم 20 میلیون جان‌باخته در جهان

ایران با بیش از 7 میلیون و 607 هزار مبتلا به کرونا و بیش از 146 هزار فوتی در رده 18 جدول جهانی میزان مرگ‌وگیر ناشی از پاندمی قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان جهانی بهداشت روز جمعه، 15 اردیبهشت اعلام کرد که کووید-19 دیگر یک وضعیت اضطراری برای بهداشت جهانی نیست.

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، در یک نشست خبری ویدیویی، گفت با وجود این‌که، تقریبا 7 میلیون فوتی از سراسر جهان به سازمان بهداشت جهانی گزارش شده است، «ما می‌دانیم که تعداد واقعی چندین برابر بیشتر و دست‌کم 20 میلیون نفر است.»

به گزارش «رویترز»، کمیته اضطراری سازمان بهداشت جهانی برای اولین بار در جلسه روز جمعه، 15 اردیبهشت خود به سازمان ملل توصیه کرد که به وضعیت اضطراری بهداشت عمومی که بیش از سه سال است برقرار است، پایان دهد.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت نیز گفته است که این اقدام نشانه پیشرفتی است که جهان در این زمینه‌ها داشته است، اما کووید-19 اینجا باقی‌مانده است، حتی اگر دیگر نشان دهنده یک وضعیت اضطراری نباشد.

او گفت: «کووید جهان را و ما را تغییر داده است. اگر به شرایط قبل از COVID-19 برگردیم، در یادگیری درس‌های خود ناکام خواهیم بود و نسل‌های آینده خود را محکوم به شکست خواهیم کرد.»

بر اساس داده‌های سازمان بهداشت جهانی، میزان مرگ و میر از بیش از 100 هزار نفر در هفته در ژانویه 2021 به بیش از 3500 نفر در هفته منتهی به 24 آوریل 2023 کاهش یافته است.

سازمان بهداشت جهانی در حالی پایان وضعیت اضطراری را اعلام کرده که بسیاری از کشورها، از جمله ایالات متحده از تابستان سال قبل، پایان محدودیت‌های کرونایی را عملا اعلام کرده بودند.

طبق آمارهای رسمی، ایالات متحده با بیش از 1 میلیون و 162 هزار نفر قربانی، در رده اول میزان تلفات جهانی کووید قرار دارد.

بر اساس آمارهای رسمی گزارش شده از سوی دولت‌ها به سازمان بهداشت جهانی، تاکنون بیش از 765 میلیون و 222 هزار نفر در سرتاسر جهان به بیماری ویروسی کووید مبتلا شده‌اند و تا لحظه تهیه این گزارش 6 میلیون و921 هزار و 614 نفر جان باخته‌اند.

ایران با بیش از 7 میلیون و 607 هزار مبتلا به کرونا و بیش از 146 هزار فوتی در رده 18 جدول جهانی قرار گرفته و بیشتر از ترکیه با بیش از 102 هزار فوتی و مصر با بیش از 24 هزار فوتی، که جمعیت‌هایی تقریبا مشابه ایران دارند، تلفات داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید