«تایمز ژاپن»: آمریکا به‌دلیل تهدید چین از پس‌رفت دموکراسی در هند چشم‌پوشی می‌کند

هند کماکان محور اصلی استراتژی هند و اقیانوس آرام ایالات متحده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات ارشد آمریکایی می‌گویند دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده تصمیم گرفته است در قبال موارد نقض حقوق بشر و پس‌رفت دموکراسی در هند سکوت کند، چرا که در مبارزه با تهدید فزاینده چین به هند نیاز دارد.

به گزارش «تایمز ژاپن»، این مقامات آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند که فشار نارندرا مودی، نخست وزیر هند بر اقلیت‌های مذهبی و رسانه‌ها، و همچنین هدف قرار دادن قانونگذاران مخالف توسط حزب وی نگران‌کننده است.

حزب ناسیونالیست راست‌گرای «بهاراتیا جناتا» که حزب حاکم هند به رهبری مودی است، اخیرا راهول گاندی، یکی از رهبران حزب سوسیال-دموکراتیک «کنگره ملی هند» که رقیب اصلی حزب مودی است را تحت پیگرد قرار داد و از پارلمان هند اخراج کرد. گاندی ممکن است حتی زندانی شود.

با این وجود، و در حالی که روابط دفاعی نزدیک دهلی نو با مسکو و خریدهای گسترده نفت خام روسیه توسط هند به ویژه پس از حمله روسیه به اوکراین زیر ذره‌بین قانونگذاران آمریکایی پس قرار گرفته است، دولت بایدن معتقد است که برای پایین نگه داشتن قیمت نفت در بازارهای جهانی به هند نیاز دارد.

در امری که به نمود «روابط نزدیک» دو کشور تعبیر شده است، بایدن قرار است تابستان امسال در یک مهمانی دولتی شام در واشینگتن میزبان مودی باشد. یک مقام آمریکایی در این باره گفته است که گرچه بایدن احتمالا مودی را برای اتخاذ مواضع صریح‌تر در قبال جنگ اوکراین تحت فشار بگذارد، اما با نظر به روابط دفاعی و تجاری نزدیک هند و روسیه، بعید است که دهلی نو علنا مسکو را سرزنش کند.

یک مقام دیگر آمریکایی در این باره به تایمز ژاپن گفته است که دولت بایدن بر این باور است که حل چالش‌های جهانی مانند تغییرات اقلیمی بدون همکاری دهلی نو غیرممکن است، و هند کماکان محور اصلی استراتژی هند و اقیانوس آرام ایالات متحده است. این‌ها همه منجر به سکوت نسبی واشینگتن درباره موضوعاتی شده است که ایالات متحده معمولاً در قبال آنها علنا موضع‌گیری می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید