پلیس مجارستان برای مقابله با معترضان به شلیک گاز اشک‌آور متوسل شد

بسیاری از منتقدان از قانون پیشنهادی دولت مجارستان به عنوان «قانون انتقام» یاد می‌کنند که به عنوان مجازاتی علیه مقاومت یک ساله معلمان تلقی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پلیس مجارستان روز پنج‌شنبه، 14 اردیبهشت، پس از شلیک گاز اشک‌آور به سوی نوجوانان معترض در پایتخت این کشور، 5 نفر را بازداشت کرد.

به گزارش «رویترز»، این نوجوانان در اعتراض به قانون جدیدی درباره وضعیت معلمان و اصلاحات آموزشی، مقابل دفتر ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان در بوداپست تجمع کرده بودند.

این اعتراض جدیدترین مورد از یک سری تظاهرات در سال گذشته است که برای بهبود شرایط کاری معلمان برگزار شده است.

در پی این حمله، پلیس مجارستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که «تصمیم به شلیک گاز اشک‌آور به سمت معترضان، پس از راهپیمایی گروهی از شرکت کنندگان در تجمع بعدازظهر پنج شنبه به سمت دفتر اوربان، شکستن موانع در اطراف یک محل ساخت و ساز در مجاورت آن و پرتاب نخاله‌های ساختمانی به سوی ماموران پلیس اتخاذ شد.»

خبرنگار «رویترز» در بوداپست نیز گفته است که افسران پلیس در حال بررسی فیلم این حادثه برای شناسایی معترضان مظنون به تخلف هستند.

اوربان، رهبر ملی‌گرای مجارستان که از سال 2010 در قدرت است، با تشدید محدودیت‌ها بر سازمان‌های غیردولتی، رسانه‌ها، دانشگاهیان و قضات و همچنین نقض حقوق مهاجران و همجنس‌گرایان، به شدت با اتحادیه اروپا بر سر هنجارهای دموکراتیک درگیر شده است.

با وجود این‌که نزدیک به 5 هزار معلم قبلاً گفته‌اند که در صورت اجرایی شدن قانون جدید، حرفه خود را ترک خواهند کرد، دولت اوربان اما در حال انجام اصلاحاتی است که امنیت شغلی معلمان را از بین می‌برد.

در سال گذشته نیز معلمان برای دستمزدهای بالاتر دست به تظاهرات و اعتصاب زدند، زیرا تورم مجارستان - که بالای 25 درصد است - حقوق‌هایی را که در حال حاضر کمتر از میانگین ملی است و طبق داده‌های سال 2021 در میان کشورهای OECD رتبه دوم را دارد، کاهش می‌دهد.

بسیاری از منتقدان از قانون پیشنهادی دولت به عنوان «قانون انتقام» یاد می‌کنند که به عنوان مجازاتی علیه مقاومت یک ساله معلمان تلقی می‌شود.

کاتالین تورلی، یکی از سرسخت‌ترین منتقدان سیاست‌های آموزشی اوربان، می‌گوید:«من کاملاً با این قانون مخالفم، تصادفی نیست که آن را «قانون انتقام» می‌نامند. این پاسخی است به موج اعتراضاتی که در سال گذشته دیده شد... که مشکلات وخیم سیستم آموزش عمومی را آشکار کرده است.»

دولت مجارستان اما می‌گوید که هدف قانون جدید، «بهبود کیفیت آموزش» است.

طبق نسخه قبلی پیش‌نویس، رفتار و ارتباطات معلم باید با ابزارهای فنی کنترل می‌شد. اگرچه دولت وعده داده است که این و سایر مواد جزئی را از این قانون حذف کند، اما مذاکرات بین دولت و اتحادیه‌های صنفی معلمان همچنان ادامه دارد.

اگر این قانون به شکل فعلی تصویب شود، از اول ژوئن حداکثر ساعت کار روزانه معلمان از 8 ساعت به 12 ساعت و زمان کار هفتگی از 40 ساعت به 48 ساعت افزایش می یابد.

مجارستان عمدتاً به دلیل دستمزدهای پایین و غیرقابل پیش‌بینی بودن محیط نظارتی با کمبود روزافزون معلم مواجه است.

این راهپیمایی اعتراض‌آمیز چند روز پس از سفر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان به مجارستان صورت می‌گیرد.

پاپ در این سفر خطاب به دولت اوربان، نسبت به خطرات افزایش ناسیونالیسم افراطی در اروپا هشدار داده بود.

رهبر کاتولیک‌های جهان جمعه، 8 اردیبهشت خطاب به دولت راستگرای بوداپست گفت که پذیرش مهاجران در این کشور همراه با بقیه اروپا، نشانه واقعی دین مسیحیت است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید