زندگی 250 میلیون انسان به‌دلیل گرسنگی ناشی از بحران مواد غذایی در تهدید است

بیش از 60 میلیون نفر از سال گذشته به دایره قحطی‌زدگان افزوده شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با گسترش بی‌ثباتی‌ اقتصادی و افزایش قیمت مواد غذایی، شمار افرادی که در سراسر جهان در معرض خطر گرسنگی قرار دارند، بیش از 30 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت.

شبکه جهانی مقابله با بحران‌های غذایی اعلام کرد که گرسنگی در جهان برای چهارمین سال متوالی، افزایش یافته و طی این بازه، بیش از دو برابر شده است.

در گزارش ائتلاف سازمان‌های کمک‌رسان بین‌المللی، جزئیات نحوه تاثیرگذاری زیاد تهاجم روسیه به اوکراین «بر سیستم‌های غذایی جهانی که به گفته سازمان ملل، منجر به تشدید بحران غذایی خواهد شد» به تفصیل بیان شده است.

«بلومبرگ» به نقل از همین گزارش که «العربیه» نیز از آن مطلع شد، آورده است که در سال 2022، حدود 258 میلیون نفر در 58 کشور یا منطقه در معرض ناامنی شدید غذایی قرار گرفتند که زندگی یا معیشت آنها را تهدید می‌کند. این آمار در مقایسه با 193 میلیون نفر در 53 کشور در سال گذشته، بیانگر بروز سیری صعودی است.

بحران بالا رفتن هزینه‌های زندگی و افزایش جمعیت در جامعه‌های آماری بررسی شده، به نگرانی‌ها از این سیر جهشی، که طی آن فقیرترین کشورها بیشترین آسیب‌ها را دیده‌اند، دامن زده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد: «بیش از 250 میلیون نفر اکنون با سطوح حاد گرسنگی مواجه هستند و برخی از آن‌ها در آستانه قحطی قرار دارند.»

بی‌ثباتی‌های اقتصادی و از جمله افزایش قیمت مواد غذایی و اختلالات تجاری ناشی از جنگ در اوکراین، کشور تامین‌کننده عمده غلات و روغن‌های نباتی، به طور فزاینده‌ای باعث گسترش فقر در جهان شده است.

با بالا رفتن هزینه‌های مواد غذایی، تورم بهای مواد غذایی در 38 کشور و منطقه مورد مطالعه در این گزارش، تا بیش از 10 درصد افزایش یافته است.

منازعه اوکراین یکی دیگر از عوامل اصلی بروز گرسنگی بوده که تاثیر آن به دلیل شرایط بد آب و هوایی، از قبیل خشکسالی اخیر در شاخ آفریقا و سیل در پاکستان در سال گذشته، تشدید شده است.

جمهوری دموکراتیک کنگو، اتیوپی، افغانستان، نیجریه و یمن از جمله مناطقی هستند که در اثر گسترش فقر و قحطی متحمل بیشترین آسیب‌ها شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size