تاج‌گذاری «چارلز سوم» به جمهوری شدن جامائیکا سرعت می‌بخشد

نخست‌وزیر جامائیکا سال گذشته در جریان استقبال از شاهزاده ویلیام به ولی‌عهد بریتانیا گفت که کشورش در مرحله گذار به سوی جمهوری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک وزیر دولت جامائیکا، روز پنج‌شنبه، 14 اردیبهشت گفت که تاجگذاری چارلز سوم، پادشاه بریتانیا، برنامه‌های کشورش برای جمهوری شدن را تسریع کرده است.

این مستعمره سابق بریتانیا از سال 1962 مستقل بوده است، اما همانند 13 کشور مشترک‌المنافع دیگر خارج از بریتانیا، پادشاه بریتانیا را به عنوان عالی‌ترین مقام حکومتی خود حفظ کرده است.

پادشاه چارلز سوم که سال گذشته پس از مرگ مادرش ملکه الیزابت دوم بر تخت سلطنت نشست، روز شنبه در کلیسای وست مینستر لندن تاجگذاری خواهد کرد.
به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، مارلن مالاهو فورته، وزیر امور حقوقی و قانون اساسی جامائیکا به خبرگزاری بریتانیایی، «اسکای نیوز» گفت: «زمان آن رسیده که جامائیکا به دست جامائیکایی‌ها اداره شود.»

او گفت که کشورش به زودی سال آینده می‌تواند در این‌باره همه‌پرسی برگزار کند.

مالاهو فورته گفت که جامائیکا روابط پیچیده‌ای با بریتانیا دارد و تبدیل شدن به یک جمهوری به معنای خداحافظی با شکلی از حکومت است که با گذشته دردناک استعمار و تجارت برده فراآتلانتیک مرتبط است.

چارلز سوم از زمان به سلطنت رسیدن، به دنبال این بوده است که 56 کشور مشترک المنافع را که ریاست آن را برعهده دارد را با مرکزیت پادشاهی خود حفظ کند.

اما سؤالاتی در مورد اینکه آیا او می‌تواند همان احترامی که مادرش، در مدت 70 سال سلطنت خود کسب کرده بود، را به دست بیاورد یا خیر؟!
اندرو هولنس، نخست‌وزیر جامائیکا، در جریان سفر شاهزاده ویلیام، پسر بزرگ پادشاه چارلز، و همسرش کاترین در ماه مارس سال گذشته، به ولی‌عهد و وارث تاج و تخت بریتانیا گفت که کشورش «در مرحله گذار است.»

این زوج سلطنتی، با انتقاداتی درباره این‌که باید بابت تجارت برده که به افزایش ثروت خانواده سلطنتی بریتانیا کمک کرده، عذرخواهی کنند و اتهاماتی مبنی بر نشنیده گرفتن خواسته‌های منتقدان، مواجه شدند.

پیش از این، جزیره باربادوس در دریای کارائیب، روابط خود را با سلطنت بریتانیا قطع کرد و در سال 2021 به یک حکومت جمهوری تبدیل شد.
پس از مرگ ملکه الیزابت دوم، نخست‌وزیر آنتیگوا و باربودا که کشور مستقل مشترک المنافع نیز محسوب می‌شود، گفت که قصد دارد ظرف سه سال یک همه پرسی استقلال برگزار کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید