آمریکا: واشینگتن از حملات اوکراین در خارج از مرزهای خود حمایت نمی‌کند

جان کربی ادعای روسیه علیه آمریکا مبنی بر نقش داشتن در حمله پهپادی به کاخ کرملین را «نادرست» خوانده و تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا ضمن رد هرگونه دخالت خود در حمله پهپادی به کاخ کرملین تاکید کرد: «واشینگتن از حملات اوکراین در خارج از مرزهای خود حمایت نمی‌کند و آن را نمی‌پذیرد.»

به گزارش «گاردین»، جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا پنج‌شنبه، 14 اردیبهشت افزود:«ما به طور علنی و به طور خصوصی با آنها [اوکراین] صریح بوده‌ایم، گفته‌ایم که آنها را تشویق نمی‌کنیم و به آنها اجازه حمله در خارج از اوکراین را نمی‌دهیم.»

او گفت: «پیشتر گزارش دادیم که دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین ادعای نادرستی را مطرح کرده است که آمریکا پشت این حادثه بوده است.»
پسکوف گفته بود که روسیه می‌داند که «تصمیمات در مورد چنین حملات تروریستی در واشنگتن گرفته می‌شود» و کییف «فقط این تصمیمات را اجرا می‌کند.»

پسکوف همچنین گفته بود «واشینگتن قطعا پشت این حمله است و ما از این موضوع آگاه هستیم.»

تنش لفظی بین آمریکا و روسیه بر سر حمله پهپادی به اقامتگاه پوتین در کاخ کرملین که روسیه می‌گوید کار اوکراین بوده است، تشدید شده است.
همزمان با این تشدید تنش‌ها، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در هلند به سر می‌برد.

او پس از بازدید از لاهه در جریان سفر خود به هلند، با ورا برگکمپ، رئیس مجلس نمایندگان هلند و یان آنتونی برویین، رئیس مجلس سنای این کشور دیدار کرد و طی متنی از پارلمان هلند به دلیل حمایت از وضعیت نامزدی اوکراین برای عضویت در اتحادیه اروپا «قدردانی ویژه» کرد و بر اهمیت آغاز مذاکرات الحاق کشورش به پیمان آتلانتیک شمالی تا پایان سال جاری تاکید کرد.

هلند در ابتدا درباره تلاش اوکراین برای عضویت در اتحادیه اروپا که تنها چند روز پس از حمله روسیه آغاز شد، تردید داشت. اما زمانی که فرانسه، آلمان و ایتالیا در تابستان گذشته از وضعیت نامزدی اوکراین حمایت کردند، دولت مارک روته به سرعت از این موضع تردیدآمیز عقب‌نشینی کرده و از پیوستن اوکراین به ناتو حمایت کرد.

کمیسیون اروپا قرار است در ماه اکتبر به 27 کشور عضو اتحادیه اروپا در مورد پیشرفت اوکراین در انجام اصلاحات، از جمله مبارزه با فساد، اطلاع دهد.

یک گزارش مثبت می‌تواند راه را برای آغاز مذاکرات عضویت این کشور در ناتو هموار کند، اگرچه مدت زمان و نتیجه نهایی آن نامشخص است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید