آمریکا تحریم‌هایی را علیه عاملان بی‌ثباتی در سودان اعمال کرد

رئیس جمهوری ایالات متحده خواستار توقف فوری خشونت‌ها در سودان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، پنج‌شنبه، 14 اردیبهشت، فرمان اجرایی جدیدی صادر کرد که به موجب آن تحریم‌هایی علیه افرادی که سودان را بی‌ثبات می‌کنند، اعمال می‌شود.

به گزارش سایت کاخ‌ سفید، بایدن در بیانیه‌ای گفت: «خشونت‌هایی که در سودان اتفاق می‌افتد یک تراژدی و خیانت آشکار به آرمان‌های مردم سودان است که خواهان استقرار یک حکومت غیرنظامی و گذار مسالمت‌آمیز به سوی دموکراسی هستند.»

او گفت که به «مردم صلح‌دوست» سودان و رهبران جهان پیوسته و خواستار توقف فوری خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس پایدار میان طرف‌های «متخاصم» در این کشور شده است.

بایدن فرمان اجرایی جدیدی را اعلام کرده که اختیار مقامات ایالات متحده را برای پاسخگوکردن عاملان و آمران خشونت‌هایی که از 15 آوریل در سودان آغاز شده، افزایش می‌دهد.

این فرمان جدید قرار است کسانی را که مسئول تهدید صلح، امنیت و ثبات سودان هستند، پاسخگو کند. بایدن گفت تحریم‌ها همچنین شامل کسانی می‌شود که فرآیند گذار دموکراتیک سودان را تضعیف می‌کنند و از خشونت علیه غیرنظامیان استفاده کرده یا مرتکب نقض جدی حقوق بشر می‌شوند.

دخالت خارجی و دامن زدن به بحران سودان

این فرمان جدید در حالی صادر می‌شود که یک مقام اطلاعاتی آمریکا نیز، روز پنج‌شنبه هشدار داد که هر گونه حمایت خارجی از طرفین درگیر در سودان به طولانی شدن بحران در این کشور منجر خواهد شد.

آوریل هاینس، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، ارزیابی اطلاعاتی ایالات متحده از درگیری‌ها در سودان که در 15 آوریل آغاز شده را در مقابل کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده ارائه کرد.

هاینس گفت: «نبرد در سودان بین نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع به احتمال زیاد طولانی خواهد شد زیرا هر دو طرف معتقدند که می‌توانند از نظر نظامی پیروز شوند و انگیزه کمی برای آمدن به میز مذاکره دارند.»

او ادامه داد که طرف‌های متخاصم در سودان هر دو به دنبال «منابع حمایت خارجی» هستند، که در صورت تحقق، «احتمالاً درگیری‌ها را تشدید می‌کند.»
هاینس هشدار داد که تدوام خشونت‌ها به وخیم‌تر شدن «اوضاع انسانی که از قبل هم وخیم بوده است» منجر خواهد شد و سازمان‌های امدادی را مجبور می‌کند تا عملیات‌های خود را در اوج ترس فزاینده از «جریان‌های عظیم پناهجویان» کاهش دهند.

درگیری‌ها در سودان از روز 15 آوریل آغاز شده است. پیشتر دبیرکل سازمان ملل متحد از شکست تلاش‌های این سازمان در توقف درگیری‌ها در سودان ابراز «تاسف» کرده بود.

بنا به آمارهای اعلام شده توسط وزارت بهداشت سودان، از آغاز درگیری‌ها تاکنون در این کشور به‌ویژه در خارطوم و ایالت دارفور در غرب سودان دست‌کم 550 نفر کشته و 4926 نفر زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید