نویسندگان هالیوود دست به اعتصاب سراسری زدند

ریشه‌های درگیری کنونی در پدیده «رسانه‌های نوین» است که از بیش از یک دهه قبل محل مناقشه نویسندگان و استودیوها بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در یکی از بزرگترین اعتصاب‌هایی که هالیوود تاکنون به خود دیده است، 11500 نفر اعضای «انجمن نویسندگان آمریکا»، در اعتراض به وضعیت کاری و حقوقی خود در هالیوود دست به اعتصاب سراسری زدند.

به گزارش «تایمز لس‌آنجلس»، اعتصاب درازمدت نویسندگان می‌تواند بر تولید فیلم و برنامه‌های تلویزیونی تأثیر منفی بگذارد، چرا که سریال‌ها و برنامه‌های فیلمنامه‌دار برای ادامه فیلم‌برداری با مشکل مواجه خواهند شد و برنامه‌های زنده آخر شب نیز بلافاصله متوقف می‌شوند.

ریشه‌های درگیری کنونی در پدیده «رسانه‌های نوین» است که از بیش از یک دهه قبل محل مناقشه نویسندگان و استودیوها بوده است. رشد سریع شبکه‌های استریم مثل «نتفلیکس» و دیگر پلتفرم‌های آنلاین به‌طور چشمگیری نحوه مصرف سرگرمی‌ و نحوه پرداخت به نویسندگان برای تولید آن را تغییر داده است.

نویسندگان استدلال می‌کنند که دستمزد آنها با سرعت سریع تغییرات تکنولوژیک مطابقت نداشته است. آنها می‌گویند رسانه‌های نوین پیوسته دستمزد و توانایی کسب درآمد در هالیوود را کاهش داده‌اند، به‌طوری که آنها را مجبور کرده‌اند تا در طول سال چندین کار پیدا کنند تا بتواند از پس معاش خود برآیند.

شبکه‌های رسانه‌ای معمولا سریال‌های بیست‌قسمتی برای نمایش‌های ده‌ماهه سفارش می‌دهند. اما در سالیان اخیر استودیوها گرایش پیدا کرده‌اند به اینکه سریال‌های کوتاه هشت تا ده‌قسمتی سفارش دهند.

انجمن نویسندگان آمریکا در دوران اعتصاب اجازه ندارند به هیچ طریقی با استودیوها ملاقات یا مذاکره کنند. آنها نمی‌توانند فیلمنامه بنویسند، یا اگر نوشته‌اند، حق فیلم کردن آن را بفروشند. علاوه بر این، نویسندگان حق ندارند آثار موجود را اصلاح کنند، پروژه جدیدی شروع کنند، یا اثری را به کمپانی‌ها تحویل دهند.

به گفته تایمز لس‌آنجلس، در دورانی که بسیاری از کمپانی‌های سرگرمی‌ساز مانند «والت دیزنی» و «برادران وارنر» تحت فشار شدید سرمایه‌گذاران هستند تا از طریق صرفه‌جویی و تعدیل کارکنان، سودآوری پلتفرم‌های استریم خود را افزایش دهند، معلوم نیست که استودیوها برای در نظر گرفتن درخواست‌های نویسندگان چقدر گوش شنوا خواهند داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید