اوکراین اتهام‌ روسیه مبنی بر تلاش کی‌یف برای ترور پوتین را رد کرد

رئیس مجلس دومای روسیه خواستار اقدام تلافی‌جویانه و نابودی کامل حکومت اوکراین شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اوکراین، چهارشنبه، 13 اردیبهشت اعلام کرد که «هیچ ارتباطی» با حمله پهپادی به کاخ کرملین که به گفته مسکو «برای ترور ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه انجام شد، ندارد.

مسکو اعلام کرده بود که دو فروند پهپاد، شبانه اقامتگاه پوتین را در کاخ کرملین هدف قرار دادند و لاشه این دو پهپاد به داخل ساختمان کاخ سقوط کرده است.

روسیه این حمله را یک «حمله تروریستی اوکراین» در آستانه مهم‌ترین تعطیلات و رژه نظامی خود در 9 ماه مه، خواند.

در واکنش به این حمله، میخایلوف پودولیاک، سخنگوی ریاست جمهوری اوکراین با رد ارتباط کی‌یف با این حمله گفت: «اوکراین به کرملین حمله نمی‌کند، زیرا اولاً این حمله هیچ هدف نظامی را محقق نمی‌کند و ثانیاً حمله به کرملین «از نقطه نظر آماده‌سازی اقدامات تهاجمی ما، بسیار مضر» خواهد بود و تنها به «تحریک روسیه به اقدامات رادیکال‌تر» کمک می‌‌کند.»

او همچنین این حمله را «صحنه‌سازی روسیه» برای توجیه و حمله گسترده و همه جانبه به اوکراین در آستانه ضدحمله این کشور علی نیروهای ارتش روسیه دانست.

دفتر ریاست جمهوری اوکراین همچنین با اعلام وضعیت هشدار هوایی در کی‌یف و مناطق شرق این کشور، از شهروندان این کشور خواست فورا به پناهگاه‌ها بروند.

این سخنان در حالی منتشر شد که ولادیمیر زلنسکی، رئيس جمهوری اوکراین ساعاتی پس از انتساب این حمله به اوکراین در توییتی، بدون محکوم کردن این اقدام، نوشت: «هر چه بیشتر به متجاوز فشار بیاوریم، تجاوز سریعتر پایان می‌یابد.»

در همین ارتباط، کاخ کرملین ضمن تایید سلامتی کامل پوتین، اعلام کرد که برنامه‌های رژه نظامی نهم ماه مه، پابرجا است.

ریاست جمهوری روسیه، چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که طرف روسی این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که هر زمان و هر کجا که صلاح بداند، اقدامات تلافی‌جویانه انجام دهد.

رئیس پارلمان روسیه «دوما» نیز در واکنش به این حمله در توییتی، با تاکید بر اینکه با وجود وقایع جدید(حمله پهپادی به پوتین) دیگر نباید با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، گفت‌وگو شود، خواستار «نابودی کامل نظام حاکم بر اوکراین» شد.

او همچنین از رهبری روسیه خواست تسلیحاتی بکار ببرد که نظام حاکم در کی‌یف را نابود سازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم