آمریکا و فیلیپین با توجه به تهدید چین روابط خود را تحکیم کردند

هرگونه حمله نظامی به نیروهای مسلح فیلیپین در منطقه اقیانوس آرام، شامل دریای چین جنوبی، تعهدات دفاعی متقابل ایالات متحده را فعال می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آمریکا و فیلیپین با نظر به تهدید فزاینده چین در منطقه اقیانوس هند و آرام بر «ناگسستنی» بودن دوستی خود تاکید کردند و متعهد شدند همکاری خود را به ژاپن و تایوان نیز گسترش دهند.

به گزارش «تایمز ژاپن»، فردیناند مارکوس، رئیس‌جمهوری فیلیپین، روز دوشنبه در کاخ سفید با جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا دیدار کرد، و دو رهبر برای آینده همکاری‌های استراتژیک میان کشورهای خود برنامه‌ریزی کردند.

مارکوس که اولین رهبر فیلیپین است که طی یک دهه اخیر از ایالات متحده بازدید می‌کند، بر اهمیت اتحاد بیش از هفتاد ساله دو کشور تاکید کرد و گفت که منطقه هم‌اکنون با «پیچیده‌ترین وضعیت ژئوپلیتیکی جهان» دست به گریبان است.

به گفته وی: «طبیعی است که فیلیپین برای تقویت و بازتعریف روابط خود، و نقش‌‌آفرینی در مواجهه با تنش‌های فزاینده‌ای که هم‌اینک در حوزه دریای چین جنوبی مشاهده می‌کنیم، به تنها شریک خود در جهان نظر داشته باشد.»

به گفته مقامات آمریکایی، بایدن و مارکوس با دستورالعمل‌های دفاعی جدیدی موافقت کرده‌اند که اولویت‌ها، مکانیسم‌ها و فرآیندهای کلیدی دوجانبه برای تعمیق همکاری و ایجاد قابلیت همکاری در زمین، دریا، هوا، فضا و فضای سایبری را نهادینه می‌کند.

دستورالعمل‌های مذکور همچنین با تلاش برای انطباق اتحاد به منظور مقابله با فضای امنیتی در حال تحول، از مدرن‌سازی مداوم ائتلاف میان آمریکا و فیلیپین و ادامه آن حمایت می‌کند.

در بیانیه مشترکی که پس از این نشست منتشر شد، آمده است که هرگونه حمله نظامی به نیروهای مسلح فیلیپین، کشتی‌های غیرنظامی یا هواپیماها در منطقه اقیانوس آرام، شامل دریای چین جنوبی، تعهدات دفاعی متقابل ایالات متحده را فعال می‌کند.

چین و فیلیپین هر دو بر دریای چین جنوبی ادعاهایی دارند. پکن مدعی مالکیت 90 درصد این آبراه استراتژیک است، و در آن جزایر مصنوعی فراوانی ساخته و آنها را به پایگاه نظامی تبدیل کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size