پلیس فرانسه با تظاهرکنندگان در روز جهانی کارگر درگیر شد

مشارکت عمومی در تظاهرات روز کارگر بسیار کمتر از انتظار اتحادیه‌های کارگری بود که راهپیمایی یک میلیون و نیم نفر معترض در سراسر فرانسه را پیش‌بینی کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

صدها هزار نفر دوشنبه 11 اردیبهشت به مناسبت روز جهانی کارگر، در اعتراض به تغییر نظام بازنشستگی مصوب دولت امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در تظاهراتی در خیابان‌های فرانسه حضور یافتند که در پاریس به شکل خاص، به درگیری میان پلیس و تظاهرکنندگان کشیده شد.

سوفی بینه، رئیس کنفدراسیون عمومی کار، دومین اتحادیه صنفی بزرگ کارگری فرانسه، اعلام کرد که میزان مشارکت مردم «در مناسبت اول ماه مه، یکی از بزرگترین مشارکت‌ها در تاریخ روز کارگر» در این کشور به شمار می‌‌آید.

لوران برگر، دبیرکل «کنفدراسیون دمکراتیک کار فرانسه» نیز اعلام کرد که «میزان مشارکت در این مناسبت، بسیار زیاد است.»
سونامی انسانی مشاهده نشد

با این حال، این مشارکت، به‌رغم اهمیت آن، بسیار کمتر از انتظار اتحادیه‌ها بود که حضور بیش از یک و نیم میلیون تظاهرکننده در سراسر فرانسه را پیش‌بینی کرده بودند.

اگرچه درصد مشارکت‌کنندگان در تظاهرات روز کارگر سال 2023 بیش از سال‌های گذشته بود، واقعیت عینی اما ثابت کرد که «سونامی انسانی» که اتحادیه‌ها انتظار آن را داشتند، محقق نشد.

در استراسبورگ (شرق)، پلیس، شمار تظاهرکنندگان را 8700 نفر تخمین زد، در حالی که اتحادیه‌ها تعداد آنها را 15000 نفر ارزیابی کردند. در لیل (شمال فرانسه)، شمار تظاهرکنندگان میان 7300 بر اساس برآورد اتحادیه‌ها و 15 هزار نفر طبق گفته پلیس، متغیر بود.

در مارسی (جنوب)، تعداد تظاهر‌کنندگان طبق گفته پلیس 11 هزار نفر بود، در حالی که براساس گفته اتحادیه‌ها، 130 هزار تخمین زده شد.

در تولوز (جنوب غربی) تعداد تظاهر‌کنندگان به گفته پلیس 13 هزار نفر ولی طبق گفته اتحادیه‌ها 100 هزار نفر بود. در کلرمون-فران (مرکز) این تعداد به گفته پلیس 14 هزار و بنا به برآورد اتحادیه‌ها 25 هزار نفر بود.

بر اساس برآوردهای مسئولان ذی‌ربط، حدود 500 تا 650 هزار تظاهرکننده در سراسر کشور به خیابان‌ها آمدند، که 80 تا 100 هزار نفر از آنها در پاریس حضور یافتند که به درگیری بین پلیس و معترضان انجامید.

ترافیک هوایی نیز به دلیل همین مناسبت اعتراضی جدید، شاهد بروز اختلالاتی بود و بین 25 تا 33 درصد از پروازها در شماری از بزرگترین فرودگاه‌های فرانسه لغو شد. پیش‌بینی می‌شود این اختلالات در فرودگاه پاریس-اورلی تا سه‌شنبه نیز ادامه یابد.

روز کارگر و اعتراض به نظام بازنشستگی

مناسبت روز کارگر امسال با سیزدهمین روز از تحرکات فراگیر ملی علیه اصلاحات بحث‌برانگیز مکرون در نظام بازنشستگی که با مخالفت گسترده اقشار مختلف جامعه فرانسه روبرو شده است، مصادف شد.

اصلاحات ماکرون خصوصا در مورد افزایش سن بازنشستگی از 62 به 64 سال، با اعتراضاتی مواجه شد و تصمیم رئیس جمهوری در اواسط آوریل، برای تصویب این متمم، به موجب سازوکار قانون اساسی بدون رای‌گیری در مجمع ملی، بر خشم عمومی افزود زیرا اکثریت موافق آن نبودند.

بر مبنای نظرسنجی‌ها، محبوبیت مکرون کاهش قابل توجهی یافته و خشم عمومی همچنان بالاست با این حال، منابع دولتی فرانسه ظاهرا بر این باورند که اوج تحرکات علیه إصلاحات مکرون را پشت سر گذاشته‌اند و تظاهرات اول ماه مه نیز چه‌بسا آغازی بر پشت سر گذاشتن این مرحله باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید