روسیه: تماس‌ها درباره توافق صادرات غلات اوکراین تا این لحظه بی‌نتیجه مانده است

مسکو اعلام کرد که بعد از 18 مه، اجازه تمدید این توافق که در ژوئیه گذشته منعقد شد را به دلیل برآورده نشدن فهرستی از خواسته‌های خود در زمینه تسهیل صادرات غلات و کودهای شیمیایی، نخواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین از ادامه تماس‌ها در مورد توافقنامه صادرات غلات اوکراین خبر داد، اما در عین حال خاطرنشان کرد که این تماس‌ها تا این لحظه به نتیجه نرسیده است.

پسکوف سه‌شنبه 12 اردیبهشت به خبرنگاران گفت: «نمی‌توانم سطح، مکان یا تاریخ دقیق این تماس‌ها را ذکر کنم اما تماس‌ها همچنان ادامه دارد، ولی تا این لحظه بی‌نتیجه مانده است.»

از سویی یک منبع بلندپایه اوکراینی، ساعاتی پیش فاش کرد که قرار است چهارشنبه(فردا)، مذاکراتی با مشارکت همه طرف‌ها درباره توافق به‌دست‌آمده با میانجیگری سازمان ملل متحد که صادرات ایمن غلات اوکراینی از طریق بنادر دریای سیاه را امکان‌پذیر می‌سازد، انجام شود.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، به «رویترز» گفت: «اجرای مذاکرات (با مشارکت) همه طرف‌ها برای فردا برنامه‌ریزی شده است.... امیدوارم نتیجه‌بخش باشد.»

«استراتژی تحریم‌ها»

آندری لدینیف، رایزن با رتبه وزیر در سفارت روسیه در واشینگتن در پستی در «تلگرام» سفارت، توضیح داد که در زمینه رفع موانع صادرات غلات و کودهای شیمیایی روسیه، پیشرفتی حاصل نشده است.

لدینیف بار دیگر اعلام کرد که این بحران، ناشی از «استراتژی تحریم» است که توسط آمریکا و متحدانش در غرب، علیه مسکو اعمال شده است و محدودیت در بخش‌های پرداخت، لجستیک و بیمه را شامل می‌شود.

برآورده‌نشدن خواسته‌ها

این توافق که در ژوئیه گذشته با میانجی‌گری سازمان ملل و ترکیه اجرایی شد، صادرات بی‌خطر غلات از بنادر اوکراین در دریای سیاه را که به دلیل منازعه میان مسکو و کییف متوقف شده بود، امکان‌پذیر می‌سازد.

روسیه اعلام کرد که بعد از 18 مه، اجازه تمدید این توافق که در ژوئیه گذشته منعقد شد را به دلیل برآورده‌نشدن فهرستی از خواسته‌های خود در زمینه تسهیل صادرات غلات و کودهای شیمیایی، نخواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید