آمریکا: صدهزار نیروی روسیه طی پنج ماه اخیر در اوکراین کشته شدند

جان کربی: روس‌ها در باخموت دستاوردهای فزاینده‌ای داشته‌اند، اما «هزینه‌ای گزاف» بابت آن داده‌اند، و خطوط دفاعی اوکراین کماکان پا بر جاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد بر اساس ارزیابی‌ نهادهای اطلاعاتی این کشور، ارتش روسیه طی پنج ماه اخیر بیش از یکصد هزار کشته در جنگ علیه اوکراین در منطقه باخموت متحمل شده است.

به گزارش «رویترز»، جان کربی، سخنگوی امنیت ملی آمریکا به خبرنگاران گفت که این آمار شامل بیش از بیست هزار کشته از نیروهای مزدوری است که نیمی از آنها از «گروه واگنر» هستند، و شامل محکومانی است که برای شرکت در جنگ از زندان آزاد شده‌اند.

به گفته کربی، تلاش روسیه برای حمله به دونباس عمدتاً از طریق باخموت شکست خورده است، و روسیه قادر به تصرف هیچ منطقه استراتژیک و مهمی نبوده است. او افزود روس‌ها در باخموت دستاوردهای فزاینده‌ای داشته‌اند، اما «هزینه‌ای گزاف» بابت آن داده‌اند، و خطوط دفاعی اوکراین کماکان پا بر جاست.

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: «روسیه ذخایر تسلیحاتی و نیروهای مسلح خود را تمام کرده است. ما تخمین می‌زنیم که روسیه تنها از ماه دسامبر بیش از صد هزار تلفات داشته است، از جمله بیش از بیست هزار کشته در عملیات، که نزدیک به نیمی از آنها سربازان واگنر بوده‌اند. این اعداد واقعاً خیره‌کننده هستند.»

به گفته رویترز، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده، ماه نوامبر پارسال گفته بود که روسیه طی هشت ماه اول جنگ اوکراین متحمل بیش از صد هزار کشته و زخمی شده است. ارقام جدید حاکی از آن است که تلفات روسیه طی ماه‌های اخیر به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

سربازان گروه مزدوری واگنر و سایر نیروهای روسی خانه به خانه با نیروهای اوکراینی می‌جنگند تا کنترل آنچه که به «جاده حیات» مشهور شده است را به دست آورند. این آخرین جاده رو به غرب از منطقه باخموت است که کماکان در دست اوکراین باقی مانده است، و کی‌یف از آن برای ارسال تدارکات و نیروهای تازه‌نفس بهره می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید