حمایت نماینده روسیه از واکنش هشدار‌آمیز ایران علیه احتمال فعال‌سازی مکانیسم ماشه

کنعانی: عدم برگزاری نشست‌های مذاکراتی در مبحث برجام به معنای رکود کامل در این زمینه یا متوقف شدن تلاش‌های دیپلماتیک نیست بلکه مسیر دیپلماسی همچنان باز است و تبادل پیام هم همچنان ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و یکی از طرف‌های گفت‌وگو درباره برنامه هسته‌ای ایران و مذاکرات احیای توافق هسته‌ای 2015 «برجام»، در توییتی ضمن تایید واکنش هشدار‌آمیز ایران علیه رویکرد احتمالی غرب برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه آن را بازنشر کرد.

اولیانوف دوشنبه 11 اردیبهشت در «توئیتر» با تایید و بازنشر اظهارات ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران و «شفاف» خواندن مواضع تهران، ضمن تاکید بر لزوم درس عبرت گرفتن غرب از فراز و نشیب‌های گذشته در روند پرونده هسته‌ای ایران، نوشت: «هیچ شکی نیست که در صورت سوءاستفاده از مکانیسم ماشه، این هشدار به حقیقت خواهد پیوست».

Advertisement

موضع تهدید‌آمیز ایران دوشنبه پس از آن بیان‌ شد که اخیراً اخباری مبنی بر تلاش برخی طرف‌های اروپایی با اعضای شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی فعال‌سازی مکانیزم ماشه علیه ایران منتشر شده است.

در پاسخ به سؤالی درباره این گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دوشنبه، گفت: «عدم برگزاری نشست‌های مذاکراتی در مبحث برجام به معنای رکود کامل در این زمینه یا متوقف شدن تلاش‌های دیپلماتیک نیست بلکه مسیر دیپلماسی همچنان باز است و تبادل پیام هم همچنان ادامه دارد».

کنعانی با تاکید این‌که «ایران با رعایت خطوط قرمز خودش آماده جمع‌بندی مذاکرات است اما مسیر مذاکره هم برای همیشه باز نخواهد بود». در پیامی هشدارآمیز گفت:«چنانچه طرف مقابل دچار خطای محاسباتی شود به طور دقیق می‌دانند که واکنش ایران چه خواهد بود».

این موضع تهدید‌آمیز ایران در حالی مطرح می‌شود که این کشور پیش از این و در کشاکش تحولات پرونده هسته‌ای خود بارها سلسله اقداماتی نظیر توقف کامل همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، افزایش تعداد آبشارهای سانتریفیوژها، بالا بردن میزان و سطح غنی‌سازی اورانیوم و همچنین خروج از معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای «ان پی تی» را به عنوان کارت‌های خود برای مقابله با هر گونه ماجراجویی شورای حکام آژانس در ارجاع پرونده آن به شورای امنیت برشمرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم