مذاکرات وزرای خارجه آمریکا، ارمنستان و آذربایجان درباره مناقشه قره‌باغ

آمریکا اخیرا درباره دایر کردن ایست بازرسی جمهوری آذربایجان در لاچین «عمیقا» ابراز نگرانی کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، دوشنبه 11 اردیبهشت با وزرای خارجه دو جمهوری ارمنستان و آذربایجان در واشنگتن دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش «العربیه»، این دیدار بخشی از تلاش‌ها برای کاهش تنش بین طرفین درگیر در قفقاز جنوبی است.

تنش‌ها بین طرفین درگیری، زمانی دوباره شعله‌ور شد که جمهوری آذربایجان یک ایست بازرسی جاده‌ای را در ابتدای کریدور لاچین، تنها مسیری که ارمنستان را به منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی متصل می‌کند، دایر کرد.

قره‌باغ در سطح بین‌المللی به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان به رسمیت شناخته شده است، اما محل زندگی افرادی با زبان و ریشه قومی ارمنی است.

آذربایجان متعهد شد که این مسیر را به عنوان بخشی از آتش‌بس با میانجی‌گری روسیه در سال 2020 باز نگه‌دارد که این تعهد، به جنگ شش هفته‌ای بین دو کشور پایان داد.

این بن‌بست به عنوان آزمونی برای تصمیم روسیه برای میانجی‌گری در مناقشات منطقه تلقی می‌شود.

ارمنستان - متحد رسمی روسیه در پیمان امنیت جمعی - بارها از مسکو خواسته است تا از نیروی حافظ صلح خود برای جلوگیری از آنچه «نقض فاحش» توافق صلح توسط آذربایجان می‌خواند، استفاده کند.

جمهوری آذربایجان نیز اعلام کرده که این ایست بازرسی را در پاسخ به ارسال تسلیحات از سوی ارمنستان به قره باغ کوهستانی، ایجاد کرده است، اتهامی که ایروان آن را رد می‌کند.

بنا بر گزارش‌ها انتظار نمی‌رفت که مذاکرات در واشنگتن به پیشرفتی منجر شود. بلینکن در ابتدا با هیئت‌های هر دو کشور به طور جداگانه ملاقات کرد تا اینکه قرار شد نشست سه‌جانبه اواخر روز دوشنبه آغاز شود.

وزارت خارجه ارمنستان پس از دیدار با دیپلمات ارشد ایالات متحده، اعلام کرد که درباره روابط آذربایجان و ارمنستان «مذاکره» شده و آنها «در مورد وضعیت انسانی ناشی از محاصره غیرقانونی کریدور لاچین توسط آذربایجان» صحبت کرده‌اند.

مذاکرات بر سر یک توافق صلح بلندمدت بین دو طرف، پس از شعله‌ور شدن یک درگیری نظامی دیگر در سال گذشته به سرعت متوقف شد، زیرا ارمنستان از اتحادیه اروپا و فرانسه برای ایفای نقش میانجی تلاش می‌کرد، اما آذربایجان این موضوع را قبول نکرد.

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه هفته گذشته از باکو و ایروان بازدید کرد و در آنجا از جیحون بایراموف همتای آذربایجانی خود درخواست کرد که آذربایجان جاده به منطقه مورد مناقشه را باز کند.

آمریکا اخیرا درباره دایر کردن این ایست بازرسی از سوی جمهوری آذربایجان «عمیقا» ابراز نگرانی کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید