تاکید گروه هفت بر «استفاده مسئولانه» از هوش مصنوعی

درباره «اقتدارگرایی دیجیتال» در کشورهایی مانند چین، که ابزارهای نظارتی برای سرکوب آزادی بیان به کار می‌روند، نگرانی وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه نگرانی‌ها درباره گسترش افسارگسیخته فناوری‌های هوش مصنوعی، نمایندگان هفت کشور صنعتی پیشرفته جهان موسوم به «گروه هفت» بر «استفاده مسئولانه» از هوش مصنوعی تاکید کردند.

به گزارش «ژاپن امروز»، در بیانیه مشترک گروه هفت که روز یکشنبه در پایان اجلاس این کشورها در ژاپن صادر شد، سیاستگذاران برای حاکمیت بر استفاده از هوش مصنوعی و سایر فناوری‌های نوظهور بر پنج اصل «حاکمیت قانون، روند قانونی، دموکراسی، احترام به حقوق بشر و استفاده از فرصت‌ها برای نوآوری» تاکید کردند.

این گردهمایی در حالی برگزار شد که رشد سریع هوش مصنوعی، به ویژه ربات «چت‌جی‌پی‌تی» تولید شرکت آمریکایی «اوپن اِی‌آی»، نیاز به استانداردهای بین‌المللی برای حاکمیت این فناوری را برجسته کرده است.

ربات مذکور از زمان عرضه نمونه اولیه آن در نوامبر توجه جهانی را به خود جلب کرده، و تعداد کاربران آن در سراسر جهان به 100 میلیون نفر رسیده است. این ربات با حجم عظیمی از داده‌ها آموزش دیده است که به آن امکان می‌دهد مکالمات انسان‌مانند با کاربران را پردازش و شبیه‌سازی کند.

کشورهای مختلف تاکنون نسبت به چگونگی ایجاد تعادل بین استفاده از فناوری و مقررات نوآورانه رویکردهای متفاوتی ارائه کرده‌اند. ژاپن در این باره رویکرد محتاطانه‌تری نسبت به آمریکا و کشورهای اروپایی اتخاذ کرده است.

گروه هفت همچنین طرحی ارائه کرد که به دنبال همکاری برای مقابله با قطعی اینترنت، محدودیت‌های شبکه، و نقض حقوق بشر با استفاده از ابزارهای دیجیتال، و همچنین رواج اخبار جعلی و سایر اشکال اطلاعات نادرست است که به عنوان مثال در طول تهاجم روسیه به اوکراین مشاهده شده است.

در بیانیه گروه هفت آمده است: «ما مصمم به همکاری در نمایان ساختن و مقابله با تاکتیک‌های اقتدارگرایی دیجیتال هستیم، و به حفاظت از نهادها و ارزش‌های دموکراتیک خود در برابر تهدیدات خارجی ادامه می‌دهیم».

به گفته ژاپن امروز، درباره «اقتدارگرایی دیجیتال» در کشورهایی مانند چین نگرانی وجود دارد، چرا که گمان می‌رود پکن از ابزارهای نظارتی و سایر ابزارهای پیشرفته برای سرکوب آزادی بیان و نقض حقوق بشر و آزادی‌های اساسی استفاده می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید