انتقاد سنای آمریکا از دولت بایدن درباره حملات شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سوریه

آستین اعلام کرد از آغاز ریاست جمهوری بایدن، ایران و شبه‌نظامیان آن 83 بار به مواضع نظامیان آمریکایی در عراق و سوریه حمله کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در جریان جلسه استماع لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در مقابل کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده، تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه آرکانزاس، دولت جو بایدن را بابت عدم اطلاع‌رسانی مناسب درباره حملات شبه‌نظامیان نیابتی ایران به نیروهای آمریکایی در سوریه شدیدا مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش «فاکس نیوز»، در این جلسه که روز سه‌شنبه برگزار شد، آستین اعلام کرد از زمان آغاز ریاست جمهوری بایدن، ایران و شبه‌نظامیان آن 83 بار به مواضع نظامیان آمریکایی در عراق و سوریه حمله کرده‌اند، که به گفته وی آمریکا در واکنش به آنها چهار بار علیه گروه‌های نیابتی ایران دست به عملیات زده است.

با این وجود، کاتن گفت حمله هفته پیش همان روزی رخ داد که سنا به اصلاحیه‌ای از سوی مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه فلوریدا، که بر اساس آن دولت بایدن باید ثابت می‌کرد ایران دیگر از گروه‌های نیابتی حمایت نمی‌کند، رای منفی داد.

کاتن از لوید پرسید آیا به نظر او، آن روزی که سنا در حال رای‌گیری برای تصویب اصلاحیه روبیو بود، دولت بایدن نباید گستره حملات ایران را به آنها اطلاع می‌داد؟ که لوید پاسخ داد در همان روز او خودش در سنا در حال شهادت دادن بوده و امکان آگاهی از آن حمله را نداشته است.

کاتن پاسخ داد: «جناب آقای وزیر، من حرف شما را باور نمی‌کنم. به نظر من دفتر شما عمدا از اطلاع‌رسانی درباره این حمله مرگبار علیه آمریکایی‌ها خودداری کرده است، چرا که اصلاحیه روبیو که ما ظهر آن روز به رأی گذاشتیم، دقیقاً مربوط به این سناریو می‌شد.»

سناتور آرکانزاس تاکید کرد که به نظر او عدم اطلاع‌رسانی دولت بایدن درباره حمله ایران دقیقا به این منظور بوده که دولت نمی‌توانسته تایید کند که ایران دیگر در سوریه به نیروهای آمریکایی حمله نمی‌کند.

کاتن گفت: «من بر این باورم که شما عمدا کنگره را در جریان حملات ایران قرار ندادید، چون می‌ترسیدید که اگر سنا آگاه شود، اصلاحیه روبیو را تصویب کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید