شدت گرفتن نبرد در باخموت؛ پیشروی نیروهای واگنر به سوی مرکز شهر

حضور 9 کشتی جنگی روسیه در نزدیکی کریمه در حالت آماده باش نشانه حملات موشکی احتمالی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عملیات نظامی روسیه در اوکراین، روز یکشنبه 28 اسفند، با پیشروی ارتش روسیه در باخموت و تلاش برای گسترش کنترل قلمروها در حالی ادامه یافت که نیروهای اوکراینی با حمایت نظامی غرب هنوز در حال مقاومت هستند.

شهر باخموت همچنان مرکز نبردهای شدید است و روسیه کنترل این شهر را در اولویت استراتژی خود برای کنترل منطقه صنعتی دونباس در شرق اوکراین قرار داده است. به دلیل حملات مکرر روس‌ها و ماه‌ها درگیری‌هایی طولانی این شهر آسیب زیادی دیده است.

خبرنگار العربیه گزارش داد که تنها یک کیلومتر نیروهای ویژه "واگنر" روسی را از مرکز شهر باخموت جدا می‌کند.

در همین حال، کاخ کرملین اعلام کرد که روز یکشنبه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از شهر ماریوپل در دونباس که تحت کنترل روسیه است، بازدید کرد و با فرماندهان ارشد عملیات نظامی خود در اوکراین، از جمله رئیس ستاد کل ارتش، والری گراسیموف، مسئول جنگ مسکو در اوکراین، دیدار کرد.

از سوی دیگر، اوکراین اعلام کرد که روسیه 9 کشتی جنگی از جمله دو ناو موشک انداز را در دریای سیاه در نزدیکی کریمه در حالت آماده باش قرارداده که نشانگر حملات موشکی احتمالی است.

خبرگزاری اوکراین به نقل از یک سخنگوی فرماندهی نظامی جنوب گفت: در حال حاضر 9 فروند ناو جنگی از کل نیروی دریایی در دریای سیاه شامل دو ناو موشک‌انداز قادر به حمل 16 موشک کالیبر مشاهده می‌شود. او افزود: بقیه ناوهای موشکی از جمله زیردریایی‌ها به پایگاه های خود منتقل شده‌اند.

با این حال، ارتش اوکراین اعلام کرد که نیروهایش در خارج از شهر باخموت در شرق همچنان توانایی توقف پیشروی یگان‌های روسی را دارند و قادر به رساندن مهمات، غذا، تجهیزات و دارو به نیروهای مدافع شهر هستند.

کییف در آخرین ادعای خود مبنی بر خسارات سنگین به روس‌ها اعلام کرد که نیروهایش در جریان درگیری‌های روز جمعه 193 روس راکشته و 199 تن دیگر را زخمی کردند.

سیرهی شیرفاتی، سخنگوی ارتش به ICTV گفت: "ما همچنان می توانیم مهمات، غذا، تجهیزات و داروهای لازم را به باخموت برسانیم ومجروحان خود را از شهر خارج کنیم."

این در حالی است که سخنگوی خدمات اضطراری در استان خرسون اعلام کرد که شب گذشته نیروهای اوکراینی بیش از 40 گلوله بهسمت شش شهر واقع در ساحل چپ رودخانه دنیپر در این استان شلیک کردند.

این سخنگو روز یکشنبه به خبرنگاران گفت:رژیم کییف به بمباران زیرساخت های غیرنظامی در شهرهای نوایا کاخوفکا، کاخوفکا، تاوریسک، نوایا زبوریفکا، گولایا پرستان، آلشکی ادامه می‌دهد. در مجموع 42 گلوله شلیک شد. تلفات غیرنظامی و آسیب به زیرساختها در حال بررسی است.
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روز یکشنبه گفت که بیش از 1100 نیروی روسی در کمتر از یک هفته در جریان درگیری‌ها درباخموت و اطراف آن کشته شده‌اند. او هشدار داد کشورهایی که به روسیه در برابر کشورش کمک می کنند، مسیرشان انزواست.

رئیس جمهوری اوکراین در یک سخنرانی ویدویی که در حساب کاربری خود در توییتر منتشر کرد، نام این کشورها را مشخص نکرد، اما گفت که در میان آنها کشوری است که پهپادهای «شاهد» ساخت ایران را در اختیار روسیه قرار می‌دهد.

زلنسکی افزود: کمک های نظامی جدید شامل مهمات، تانک و توپ از کانادا، آلمان، فرانسه، دانمارک و استونی در راه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم